Your browser version is outdated. We recommend that you update your browser to the latest version.
از بین رژلب ها، رنگ قرمز از همه خطرناک تر است

                   با ما همراه باشید:

از بین رژلب ها، رنگ قرمز از همه خطرناک تر است!!

از بین رژلب ها، رنگ قرمز از همه خطرناک تر است

حساسیت و ملاحظاتی که در مورد سلامت غذا وجود دارد، باید در مورد مصرف لوازم آرایشی و بهداشتی هم وجود داشته باشد. بیش از نیمی از رژ لب‌ها حاوی سرب هستند که این آلودگی در انواع قرمز رنگ برخی از مارک‌ها بیشتر است.

مضرات رژلب

 کمتر خانمی باور می‌کند که پشت چهره پر زرق و برق لوازم آرایش، چنین عوارض خطرناکی کمین کرده باشد، اما متاسفانه همینطور است و معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی یزد بر این موضوع، صحه می‌گذارد.

 دکتر محمد حسین مصدق با بیان اینکه پوست انسان ارگانی زنده است که قابلیت جذب دارد، گفت: این عضو به راحتی می‌تواند ترکیبات مورد استفاده را وارد گردش خون کند. از آنجاکه ترکیبات فراورده‌های آرایشی و بهداشتی غیراستاندارد و غیرمجاز بیش از مقدار مجاز است و از هیچ قانونی تبعیت نمی‌کند، مصرف آنها عواقب و عوارض شدید و گاهی غیر قابل جبران برجای می‌گذارد.وی سرب را به‌عنوان یکی از مصادیق این ادعا برشمرد و تصریح کرد: بیش از نیمی از رژ لب‌ها حاوی سرب هستند که این آلودگی در انواع قرمز رنگ برخی از مارک‌ها بیشتر است. آلودگی سرب در دراز مدت، سبب کاهش یادگیری و ایجاد اختلالات رفتاری در افراد می‌شود.

 دکتر مصدق با تاکیدبر اینکه مصرف مقادیر سمی سرب، باعث کاهش بهره هوشی به‌خصوص در کودکان نیز می‌شود، خاطرنشان کرد: این ماده پرخاشگری را در افراد افزایش می‌دهد. همچنین دیگر ترکیبات شیمیایی استفاده شده در مواد آرایشی مانند مواد محافظی، ارتباطی مستقیم با رشد تومورهای سرطانی به‌ویژه سرطان سینه دارند و ترکیب آلومینیوم نیز متهم به سرطان سینه است.

 وی در پایان به ارائه یک راهکار به‌منظور کاهش عوارض لوازم آرایش پراخت و گفت: به هیچ‌وجه از فرآورده‌های توزیع شده خارج از کانال سازمان غذا و دارو استفاده نشود و حساسیت و ملاحظاتی که در مورد سلامت غذا وجود دارد، باید در مورد مصرف لوازم آرایشی و بهداشتی هم وجود داشته باشد.