Your browser version is outdated. We recommend that you update your browser to the latest version.

                   با ما همراه باشید:

آموزش ناخن

مباحثی که درلاین ناخن به شما عزیزان آموزش داده می شود شامل موارد زیر می باشد:

سرفصل کلاس کاشت ناخن

ضوابط ایمنی و بهداشت در محیط کار

مشاوره و پذیرش مشتری- انواع پوست ها

آناتومی ناخن دست و پا که شامل : انواع ناخنها- اختلالات ناخن – بیماری های ناخن

فرم های ناخن دست و پا – آشنایی با ابزار

مانیکور –  فرمهای ناخن - ماساژ

نحوه چسباندن ناخن مصنوعی و برداشت ناخن

پدیکور – طراحی با حنا

تئوری رنگها

آناتومی ناخن،امراض و بیماری های ناخن، محافظت و نگهداری از ناخن، انواع مانیکور، پدیکور، فرم دادن به ناخن های طبیعی و مصنوعی، راه های تقویت ناخن های آسیب دیده، معرفی و آشنایی با انواع ابزار کاشت ناخن، آموزش انواع روش های کاشت ناخن, کاشت پا، انواع ترمیم، نحوه نصب ناخن مصنوعی و برداشت آن، انواع دیزاین

انواع روش های کاشت ناخن شامل :

کاشت پودر که در واقع کاشت مادر محسوب می شود.

کاشت میکس ، کاور ناخن ، کاشت ژل ، کاشت فرنچ دائم ، کاشت مرمریت، کاشت دوئال سیستم ،کاشت کریستالی ،کاشت موقت ،اکستنشن ناخن ، کاشت تیپ طرحدار ، کاشت قالب ، کاشت فرمر و ...

 

انواع دیزاین

دیزاین موقت و دائم

 شامل مرمریت ، گل خشک ،برق ناخن دائم ،لاک و طراحی دائم، نصب سنگ ، نگین ، شبنم گذری، مروارید، پر ، ساچمه، نصب آویز ، نصب لنز ناخن بصورت دائم و موقت ، طلاکوب ، دیزاین داخل آب ،دیزاین همراه با پودرهای رنگی و ....

انواع ترمیم

آموزش ترمیم کلیه کاشت های ناخن به روش پودر و ژل

آموزش برداشت مواد کاشت ناخن به روش ژل و پودر از روی ناخن ها

 

آموزش مانیکورآموزش مانیکورآموزش مانیکور

مانیکور ناخن های طبیعی

مانیکور ناخن های کاشت

مانیکور به دو روش انجام می گیرد : مانیکور خشک و مانیکور تر

آموزش پدیکور

پدیکور به همراه کف سابی و اسکراپ

پدیکور در منزل

روش هایی برای درمان و جلوگیری از درد و ترک پاشنه پا

بیماری های ناخن

تشخیص ناخن ای سالم از ناخن ای آسیب دیده

علایم بیماریها

نشانه های ناخن های آسیب دیده

 

آموزش به همراه جزوه و CD

مشاوره و راهنمایی درخصوص خرید لوازم حرفه ای کاشت ناخن

 

تعدادجلساتی که برای این دوره در نظر گرفته شده 10 جلسه می باشد. در طی یک ماه کلاس آموزشی را به اتمام می رسانید. در صورت نیاز و تمایل کارآموزان جلسات تمرینی بسیاری با حضور مربی  برای رفع اشکال برای شما عزیزان برگزار خواهد شد.

جلسات آموزشی بصورت گروهی و خصوصی برگزار می شود.

شما با گذراندن این دوره آموزشی که شامل موارد ذکر شده در بالا می باشد ،و همچنین به همراه گذراندن دوره کارورزی می توانید وارد بازار کار شوید.

برای اطلاعت بیشتر در مورد این رشته کلیه مطالبی که تدریس میگردد بطور کامل در ذیل آمده است:

آناتومی ناخن

تعریف ناخن

ناخن عبارت است از صفحه  شاخی مانند نازکی که سر انگشتان دست و پا وجود دارد و از نوک انگشتان محافظت کرده و در برداشتن اشیا نیز به ما کمک می کند.

جنس ناخن از بافت کراتین می باشد که یک درشت مولکول است و به شکل صفحاتی سخت و شفاف روی هم متراکم شده است.

ناخن ها شفاف هستند  و رنگ پوست زیر خود را که در افراد با پوست تیره کدرتر و در افراد با پوست روشن ، صورتی است( ناشی از عروق خونی)  ، منعکس می کنند.

ساختمان ناخن و اجزای ناخن دست

ساختمان ناخن از 3 قسمت  اصلی  سر ناخن ، صفحه ناخن و ریشه ناخن تشکیل شده است.

اجزای ناخن

 • صفحه ناخن
 • چین ناخن یا تای ناخن
 • بستر ناخن
 • لبه ی آزاد ناخن
 • ماتریکس
 • لانولا
 • کوتیکول
 • شیار ناخن
 • پوست زیر لبه آزاد ناخن

 

صفحه ناخن: ( NAIL PLATE)از لایه ای از سلول های شاخه ی فشرده و شفاف تشکیل شده و هیچگونه عصب و رگ خونی در آن نیست و قسمت اصلی بدنه ی ناخن را می سازد. در واقع قسمت قابل رویت ناخن است همان چیزی که ما از آن بعنوان ناخن یاد می کنیم .از کراتین مرده تشکیل یافته و کمی محدب می باشد اساساً بی رنگ است اما بواسطه شبکه مویرگهای خونی که در زیر آن واقع است صورتی به نظر می رسد.

چین یا تای ناخن ( NAIL FOLDS): بعنوان چهارچوب و تکیه گاه ناخن در سه سمت چپ و راست ( چین های نرم طرفی) و پایین ناخن( چین ابتدایی) آن را احاطه کرده است.

بستر ناخن (NAIL BED ): قسمتی از پوست است که بدنه ی ناخن روی آن قرار دارد و مانند بستری صفحه ی ناخن را در خود جای داده است و به جز قسمت لبه ی آزاد  باعث ثابت شدن ناخن در محل خود می شود و بوسیله تعداد زیادی رگ های خونی تغذیه شده که باعث رشد مداوم ناخن می شود.

لبه ی آزاد ناخن: قسمتی از ناخن است که از نوک انگشتان فراتر رفته و مانیکور و پدیکور روی آن انجام می شود. وظیفه این قسمت محافظت از بافت زیرین و نوک انگشتان است.

ماتریکس( MATRIX) : ماتریکس بخشی از بستر ناخن است که در زیر ریشه ناخن گسترش دارد و حاوی عصب ، لنف و رگهای خونی است. ماتریکس قسمت پنهان ناخن می باشد در واقع ریشه ناخن بوده که در آن رشد ناخن صورت می گیرد.تا زمانیکه ماتریکس به خوبی تغذیه شده و سلامت خود را از دست نداده باشد ، رشد کرده و از سلول های در حال تقسیم بوجود می آید.

لانولا( LUNULA) : لانولا یا ماه نیمه یا ماهک روی ماتریکس قرار دارد و بسیاری از سلول های ماتریکس را در خود جای داده است ( قسمت هلالی شکل سفید رنگ که در ته ناخن  و بیشتر در ناخن شصت مشاهده می شود ). علت سفید بودنش آن است که هنوز سلول های آن کراتینه نشده و به تکامل نرسیده اند.

کوتیکول( CUTICUL) : ادامه پوست بستر ناخن بوده و بین انگشتان و صفحه ناخن واقع بوده و این دو بخش را به یکدیگر متصل می کند. کوتیکول ناخن بعنوان یک سد ضد آب عمل نموده و از ورود باکتری و دیگر عوامل بیماری زا به قسمت ماتریکس جلوگیری می کند.

شیار ناخن : قابل رویت نیست و مرز بین پوست زیر ناخن و لبه ی آزاد ناخن است.

پوست زیر لبه ی آزاد ناخن : ازبروز عفونت به داخل ناخن جلوگیری می کند.

 

ساختمان و اجزا ناخن پا

ساختمان ناخن پا همانند ناخن دست است با این تفاوت که اندازه های آن بزرگتر است و صفحات آن بیشتر از ناخن دست روی هم متراکم شده در نتیجه از سرعت رشد کمتری برخوردار است.

چگونگی رشد ناخن

سلول های اپیدرم زیر ریشه ناخن به طرف پوست حرکت می کنند و در همین حال بر تعدادشان افزوده می گردد و آنهایی که به ریشه ناخن نزدیک می شوند و به همدیگر می چسبند هر سلول به صفحه نازکی تبدیل می شود صفحات روی هم متراکم شده و صفحه ناخن را بوجود می آورند. سلول های زایشی ماتریکس مرتباً درحال تکثیر می باشند. وقتی از چین ناخن داخلی  بیرون آمدند ابتدا در قسمت لانولا به رنگ سفید دیده می شوند چون هنوز کراتینه نشده اند و کامل نیستند بعد از چند روز کراتینه شده و تکامل می یابند و ناخن به طرف جلو رشد می کند.

سرعت رشد ناخن

بیشتر مطالعات در ناخن انگشتان دست انجام شده است  رشد آن بین 9/1 – 4/4 میلیمتر در ماه متغییر است.

سرعت رشد ناخن بستگی به عوامل بسیاری از جمله سن ، جنس ، تغذیه ، بیماریها ، هورمونها  و فصول سال دارد.

ناخن دست به طور طبیعی 1/0 میلیمتر  در روز و یا 3 میلیمتر در ماه رشد می کند. ناخن های پا در حدود 1 میلیمتر در ماه رشد می کند. مطالعات مختلف نشان می دهند که فصول مختلف و بیماریهای خفیف اثر ناچیزی در رشد ناخن دارند ، قد یا وزن فرد روی رشد ناخن تاثیری ندارد. جنس  ناخن ، تاثیر اندکی بعد از بلوغ بر روی رشد ناخن دارد. مردان دارای رشد ناخن بیشتری نسبت به زنان تا 19 سالگی هستند این تفاوت از این سن کاهش یافته ولی تا69 سالگی رشد ناخن در مردان اندکی بیشتر است. از این سن به بعد رشد ناخن هر دو جنس یکسان می شود، هورمونها نیز در رشد ناخن نقش دارند بعنوان مثال میزان رشد ناخن در پرکاری تیروئید افزایش می یابد.

بعضی از بیماری های شدید نیز باعث اختلال در رشد ناخن می شوند. سرعت رشد ناخن ها در تابستان بیشتر از زمستان است. سرعت رشد ناخن انگشتان دست از ناخن انگشتان پا 2 تا 3 برابر بیشتر است. همچنین سرعت رشد ناخن ها در افراد راست دست  در دست راست و افراد چپ دست در دست چپ بیشتر است.

رشد ناخن در افراد مختلف و از یک انگشت تا انگشت دیگر متفاوت است. ناخن های انگشت میانی کمی سریعتر از انگشت شصت و انگشت کوچک رشد می کند.اگر ناخنی  بطور کامل کنده شود 3 تا 6 ماه طول می کشد تا مجدداً ناخن بطور کامل رشد کند. این زمان برای ناخن های پا 12تا 18ماه  می باشد. در نهایت کندی رشد ناخن ها اگر از کهولت باشد، با ضخیم شدن ناخن همراه می باشد، ناخن رشد می کند ولی این رشد طولی نیست، بلکه کم کم ضخیم شده و سرانجام به پوسته شدن و ریختن می انجامد.

 

انواع ناخن ها

 • ناخن معمولی
 • ناخن خشک
 • ناخن نرم
 • ناخن شکننده

 ناخن معمولی : این ناخن ها رشد معمولی دارند. اگر این نوع ناخن ها را از هر دو طرف فشار دهید کمی خم شده ، صورتی رنگ و براق هستند.

ناخن خشک : این ناخن ها براق نیستند کاملا کدر ، خشک و مات هستند.اگر انگشت روی اینگونه ناخن ها کشیده شود به راحتی سر نمی خورند و کاملا خشک و زبر هستند. برای درمان اینگونه ناخن ها ، می نوانید از یک پوشش مرطوب کننده استفاده کنید.و همچنین برای جلوگیری از خشکی بیشتر از لاک زدن زیاد و شستن دست ها با صابون خودداری کنید. استفاده از ویتامین E برای خشکی ناخن موثر است.

ناخن نرم:  دارای رشد کمتری نسبت به دیگر ناخن ها هستند و با تماس کوچکی خم می شوند.تماس با آب  باعث نرم شد بیشتر این ناخن ها میشود و ممکن است سریعتر بشکنند. برای سفت کردن این ناخن ها از محلول سفت کننده ناخن مانند ماولا که در تمام داروخانه ها موجود است می توانید استفاده کنید.

ناخن شکننده : فاقد رطوبت بوده و انعطاف پذیر نمی باشند.در اثر برخورد با چیزی سریعاً می شکنند. برای درمان این ناخن ها می توانید از روغن های گیاهی مانند روغن بادام استفاده کنید. از لاک و سفت کننده های ناخن استفاده نکنید زیرا باعث خشک تر شدن ناخن می شود.

چگونه ناخن هایتان را تقویت کنید؟

استفاده از روغن، راه بسیار خوبی برای تقویت ،مقاوم شدن، سالم ماندن و رشد ناخن ها است. ناخن ضعیف و شکننده می تواند خسته کننده باشد.هزاران محصول وجود دارد که ناخن ها را قوی و سخت ترمی کند و حتی رشد ناخن ها را افزایش می دهد. با این حال شما می توانید ناخن هایتان را در چند مرحله ساده مقاوم تر کنید. آیا زیاد دست های خود را درآب نگه می دارید؟ مانند شنا کردن و یا شستن ظروف بدون استفاده از دستکش؟ فعالیت های روزانه تا حد زیادی در شکنندگی ناخن ها موثر است.

اکثر مردم در فواصلی از زندگی شان با ناخن های شکننده یا حتی ترک خورده دست و پنج نرم می کنند. این یک بیماری آزاردهنده است که معمولا بواسطه خشکی بیش از اندازه بستر و پوست اطراف ناخن بوجود می آید.زمانی که چنین اتفاقی می افتد، ناخن شما سلامت و استحکامش را از دست داده و رشدی دشوار خواهد داشت.

استفاده از روغن برای تقویت ناخن ها

1-     ابتدا نصف فنجان از روغنتان را در کاسه ی مخصوص ماکروویو بریزید و درون ماکروویو  به مدت یک دقیقه و نیم قرار دهیدو سپس کاسه را خارج کنید.

2-     اجازه دهید تا روغن کاملا خنک شود.

3-     ناخن هایتان را در روغن فرو کنید تا به مدت 15 تا 20 دقیقه خیس بخورد.با این کار به ناخن هایتان کمک می کنید تا از طریق جذب سریع به خوبی مرطوب شوند.

4-     دستهایتان را از روغن خارج کنید و با استفاده از انگشتان روغن را به خوبی روی ناخن و پوست اطرافش، با حرکات کوچک دایره وار ماساژ دهید.

5-     روغن مازاد را از دستتان بشویید.

6-     این روند را به صورت هفتگی تکرار کنید.

7-     برای مرطوب کردن ،روزانه قطره ای از روغن را روی هر ناخن بچکانید و آنرا بر روی ناخن و پوست اطراف ماساژ دهید تا جذب شود.

8-     پیش از اینکه به رختخواب بروید، ناخنهایتان را در مخلوطی از آب لیمو و روغن با تناسب یک به سه بخیسانید. پنج دقیقه صبر کنید سپس دستکش بپوشید و اجازه دهید که تمام طول شب روغن بر روی ناخن هایتان باقی بماند در صورت نیاز صبح دستتان را بشویید.

روغن هایی که می توانید استفاده کنید : روغن زیتون، روغن نارگیل، روغن آواکادو، روغن هسته انگور و روغن جوجوبا

تشخیص ناخن سالم

ناخن های سالم انگشتان دست و پا محکم ، به رنگ صورتی ملایم و صاف هستند.زرد شدن  ، شکنندگی ، خرد شدن و بروز لکه های سفید و تغییر رنگ دادن همگی علایمی هستند که نشان می دهند  ناخن ها سلامت کامل ندارند. ناهنجاریهای ناخن ممکن است نشاندهنده مشکلات سلامتی در سایر نقاط بدن باشند. در واقع ناخن بیماری سنج است.

اختلالات ناخن

عواملی که باعث اختلال در رشد ناخن می شوند عبارتند از :

1-     سوء تغذیه

2-     بیماری شدید

3-     عمل جراحی

4-     هوای سرد

بیماری های ناخن

1-     چماقی شدن ناخن

2-     ناخن قاشقی

3-     هیپرتروفی

4-     فقدان ناخن

5-     ناخنک

6-     اونیکولیز

7-     پارونیشیا

8-      و . . .

چماقی شدن ناخن

در این بیماری با افزایش تحدب طولی و عرضی در انگشتان اتفاق می افتد.ممکن است به صورت مادرزادی یا همراه با علایم دیگری مانند هیپرکراتوز کف دست و پا دیده شود. و بیشتر در افرادی که بیماری ریوی ، کبدی و قلبی دارند مشاهده میشود.

ناخن قاشقی

این بیماری برعکس چماقی شدن ناخن است ، که طی آن ناخن مقعر می شود طوری که چند قطره آب می تواند در ناخن جای شود.علت عمده بوجود آمدن این بیماری فقر آهن ، کمبود اکسیژن ،کم کاری تیروئید و یا وراثت می باشد. این بیماری برخلاف باور غلط مردم، هیچ رابطه ای با کمبود کلسیم ندارد.

هیپرتروفی

این بیماری نوعی نقص تکاملی استولی ضربه و کفش تنگ از علل مهم این بیماری است. بیشتر در ناخن شصت پا دیده می شود ولی ممکن است سایر ناخن های پا هم مبتلا شوند.

فقدان ناخن

به معنی نبودن تمام قسمت های ناخن است. ممکن است مادرزادی باشد و یا به علت صدمه به ماتریکس بوجود می آید.

ناخنک

این ناخن ها معمولا زبر ، کدر ، خاکستری رنگ و شکننده هستند و می تواند ریزش موی منطقه ای را همراه داشته باشد.

اونیکولیز

در این بیماری صفحه ناخن از بستر خود جدا می شود و یک فضا در زیر ناخن ایجاد می کند.دلایل بوجود آمدن این بیماری عبارتند از: عفونت های قارچی، اگزما، گردش خون نامنظم، کم کاری و پرکاری تیروئیدو مصرف برخی داروها مانند تتراسیکلین.

پارونیشیا

به عفونت چین های اطراف ناخن گفته می شود.خراش های اطراف ناخن می تواند این بیماری را تشدید کند.بیشتر در کسانی که دستشان با آب در تماس است اتفاق می افتد و در خانم  شایع است.

علایم بیماری ها با تغییر رنگ

 • ناخن سفید و بستر رنگ پریده گاهی نشانه کم خونی است
 • ناخن قرمز، گاهی نشانه بیماری قلبی است که در این مورد سینه ناخن ها پهن می شود.
 • ناخن های آبی نشانه گردش خون ناقص، بیماری قلبی، مصرف داروهای ضدمالاریا و یا شیمی درمانی است.
 • رگه های سفید دور ناخن ، نشانه مسمومیت است.
 • ناخن دورنگ نیمی سفید و نیمی صورتی، نشانه بیماری های کلیوی است.
 • جویدن ناخن ها ، وجود استرس و بیماری های روحی  روانی
 • سرخی مختصر در ته ناخن ، نشانه دیابت است.
 • ناخن زرد، نشانه بیماری های دیابت، عفونت های قارچی یا ناراحتی قلبی
 • لکه های سفید ، نشانه کمبود کلسیم  و روی و یا فشار و ضربه به ناخن است.چنانچه این لکه سفید تمام سطح ناخن را بگیرد، می تواند علامت ایجاد بیماری های بسیاری باشد که یکی از این بیماریها، کمبود آلوبین در خون است.

پوسته پوسته شدن دور ناخن: علت آن فرو بردن انگشتان به مدت زیاد در آب و همچنین استفاده از لاک پاکن ها می باشد.هیچ رابطه ای با کمبود کلسیم و ویتامین C ندارد.دراین مورد باید با کرم های مرطوب کننده مناسب دست را چرب نگه داشت تا پوست دور ناخن استحکام پیدا کند.

ترک خوردن ناخن : تماس با مواد شیمیایی و هوای سرد باعث ترک خوردن آن می شود.خیساندن ناخن ها در آب گرم به مدت 15 دقیقه پیش از خوابیدن می تواند مفید باشد. ناخن ها را بعد از نرم کردن، کوتاه کنید تا کمتر دچار ترک خوردگی شوند. اگر همیشه لاک می زنید هفته ای یک روز به ناخن ها استراحت دهید و لاک نزنید.

تیرگی ناخن : در این حالت ناخن ها مات و کدر بوده و در نوک ناخن نوار تیره رنگی دیده می شود.این علامت ممکن است نشانه ای از یک بیماری جدی مانند سرطان، نارسایی احتقانی قبل و یا دیابت باشد. این علامت ناشی از کهولت سن نیز می باشد.

حفره روی ناخن: این حالت ممکن است در اثر ضربه ایجاد شود و یا ممکن است ناشی از عوارض بیماریهایی نظیر پسوریازیس، اگزما یا آرتریت باشد.

سیاه شدن ناخن ها( کبودی ناخن) : معمولا در اثر کوبیده شدن یا فشرده شدن ناخن ایجاد می شود.این کبودی به مرور زمان از بین می رود و ممکن است در اثر شدت ضربه ، ناخن ضربه دیده بیفتد، جای نگرانی نیست چون ناخن جدید جایگزین ناخن قبلی می شود.

شیارهای عمودی روی ناخن : افزایش سن و قراردادن ناخنها در آب، آنها را مستعد نازک تر شدن می کندو شیارهای عمودی را ایجاد می کند. اگر این شیارها یکباره روی ناخن ها آشکار گردند علت آن می تواند ضربه ، پیری ، روماتیسم و یا بیماری کلیه باشد.

*استفاده از منابع غذایی حاوی آهن و روی و ماساژ دادن ناخن ها با روغن بادام می تواند موجب سفت شدن ناخن ها می شود.

شیارهای عرضی روی ناخن: این مشکل می تواند ناشی از مانیکور کردن غلط باشد. در مواقعی که رشد ناخن به دلیل بیماری هایی نظیر حمله قلبی،سرخک، سینه پهلو یا تب متوقف می شود، این شیارها مشاهده می شوند.

شیارهای هلالی شکل روی ناخن: این خطوط، سفید رنگ بوده و در مسمومیت بروز می کند.

شکنندگی ناخن: علت آن می تواند فرو بردن دست در آب داغ، اختلال در جریان خون بدن ، کمبود ویتامین های A ، C، B6 و نیاسین، کمبود آهن و کلسیم و روی و کم کاری تیروئید باشد. این تغغیر شکل ناخن ، با انباشتگی بیش از حد سلنیوم ارتباط دارد. کم آبی بدن نیز در بروز این مشکل بسیار مهم است بنابراین روزانه آب به اندازه کافی بنوشید.

ضخیم شدن ناخن: اصلی ترین دلیل ناهنجاری ، عفونت های قارچی و پسوریازیس است. ضربه و کهولت سن نیز ممکن است دلیل دیگری باشد.

ناخن های فرورفته در گوشت:این مشکل بیشتر در ناخن های پا مشاهده می گردد و علت آن کوتاه کردن نامناسب ناخن ها و تنگ بودن کفش می باشد که باعث می گردد گوشه ناخن به درون گوشت فرو رود. برای درمان این عارضه باید 3 تا4 بار در روز پا را در آب گرم خیس کنید.پنچه پا را پاک و خشک نگه دارید.در هنگامی که این عارضه در حال بهبود یافتن است، صندل های جلوباز بپوشید.اگر حتما باید کفش بپوشید ، کفش های راحتی را انتخاب کنید که به پنجه پایتان فشار نیاورد. با دقت، یک  تکه پنبه را بین پوست وناخن پا قرار دهید. این پانسمان را هر روز عوض کنید.از یک مسکن معمولی برای کمتر شدن درد استفاده کنید. با انجام کارهای فوق، معمولا علائم در طی 2تا3 روز بهبود می یابد درغیراینصورت به پزشک مراجعه کنید.

مشکلات ناخن در بیماران دیابتی: ناخن، ضخیم تر می شود و می تواند باعث بروز خونریزی زیر بستر ناخن شود و یا ایجاد زخم کند.در این بیماران، فرورفتن ناخن یا فشار بر لبه ی آزاد ناخن می تواند رخ دهد. اگر رنگ ناخن ها قرمز،قهوه ای یا سیاه باشد می تواند به دلیل خونریزی زیرناخن باشد.عفونت قارچی ناخن نیز می تواند باعث کنده شدن ناخن شده یا ناخن بسیارضخیمی ایجاد کند. عفونت عمدتا ناخن های خمیده را درگیر می کند.

مانیکور

کلمه مانیکور از دو کلمه لاتین (مانوس) برای دست و ( کورا) برای مراقبت گرفته شده است. در کل تمام کارهایی که برای فرم دادن به  ناخن های دست ، مانند سوهان کشیدن و گرفتن پوست های اضافی دست انجام می شود را مانیکور می گویند.معمولا مانیکور هر 3 هفته یکبار باید انجام شود.در مانیکور ناخن را بیش از حد کوتاه نمی کنیم.مانیکوریست برای بهبود در کار باید ساختمان  ناخن را کاملا بشناسد.هدف از مانیکور زیبا سازی و جذاب نمودن دستها  و نرم کردن ناخن و پوست اطراف آن است.در مانیکور ناخن باید حداقل 7 میلیمتر رشد کرده باشد.

 ابزارلازم مانیکور

 • کاسه مانیکور
 • آب اکسیژنه 3 % یا نرم کننده موی سر که حاوی کراتین باشد
 • سوهان نرم
 • بافر نرم
 • پولیش
 • پوشر یا عقب زن
 • نیپر یا گوشتگیر
 • ناخنگیر
 • کوتیکول ریموور
 • آب گرم
 • پنبه
 • لاک پاکن
 • الکل
 • روغن کوتیکول
 • بالشتک زیر دست
 • حوله تمیز
 • دستمال کاغذی
 • دستکش

آرایش ناخن ، مانیکور ناخن ، مدل ناخن

معمولا یکی از پرکاربردترین بخش های آرایش دست ، مانیکور کردن مدل های مختلف ناخن است.با این حال یکی از سخت ترین و شاید جذاب ترین بخش های آرایش انگشتان مدل های مختلف کوتاه کردن آنها و شکل دادن به آنها است. افرادی که با انواع آن آشنا باشند ، افرادی متبحر و نکته سنج شناخته می شوند.

یکی از جدی ترین بخش های مانیکور ، شکل دادن صحیح به ناخن های دست است.

فرم های مختلف جهت مانیکور کردن و فرم دادن ناخن

با اینکه بحث ساده ای به نظر می رسد ولی واقعیت این است که در ظاهر انگشتان تاثیر بسیار زیادی دارد.به همین دلیل انتخاب آن نیاز به داشتن اطلاعات کافی از هر فرم میباشد.

در مجموع 5 فرم برای مانیکور و فرم دادن ناخن های دست داریم.

گرد ( ROUND) ، بیضی ( OVAL) ، بادامی یا نوک تیز( STILETTO)، بیضی مربع ( SQUOVALI)، مربع(SQUARE )

بیضی : این مدل برای مورد خاص و شخص خاصی نیست و معمولا به تمام دستها و انگشتان می خورد.معمولا حس و شخصیت زنانه و رمانتیک به تمام دستها و انگشتان داده و انگشتان را کشیده و لاغر و جذاب می کند. برای اینکه مدل بیضی ناخن تان خوب در بیاید، اول دو ضلع ناخن ( منظور دو طرف ناخن است) را صاف و موازی کنید سپس به تدریج به آن زاویه بدهید. با  ایجاد  یک انحنا  با زاویه 45 درجه  سوهان را از اطراف به وسط ناخن می کشیم.

مربع: این مدل آرایش  شکل ناخن به مانیکور فرانسوی مشهور است. و معمولا برای اشکال کوتاه و مقداری گوشتی مناسب خواهد بود. البته باید دقت داشته باشید که افرادی می توانند این آرایش را به ناخن ها بدهند که ناخن های آنها به مقدار کافی بلند باشد. برای بدست آوردن مدل آن باید دو ضلع جانبی ناخن را موازی و صاف سوهان کنید و لبه ی آزاد ناخن بر این دو ضلع عمود باشد. وقتی مربع کاملی بدست آوردید، سوهان نرم را بردارید و گوشه تیز ناخن ها را انحنا دهید.

بیضی - مربع: این مدل حد میانی بیضی و مربع است و معمولا برای افرادی که نمی توانند به راحتی ناخن خود را مربعی شکل کنند، مناسب است. ابتدا ناخن  را به شکل مربع کامل سوهان کشیده و اضلاع جانبی آن را صاف و موازی کنید. زوایای تیز را سوهان نرم بزنید تا گرد و منحنی شود.البته نباید آنقدر این دو زاویه را گرد کنید که از مدل مربعی خارج شود.

بادامی-تیز : این مدل به تازگی در سراسر دنیا معروف شده است و برای ناخن های کوتاه و بلند و انگشتان لاغر مناسب است و طرفداران بسیاری را به خود جذب کرده است.با آنکه برای ظاهر روزانه و روتین مناسب نیست ، ولی می توان کمی تغییر آن را شیک تر کرد. اضلاع ناخن را مساوی و موازی سوهان کنید و کم کم نوک ناخن را باریک کنید تا به اندازه دلخواه برسید.

گرد: این مدل فرم ناخن نیاز به دقت و طراحی و شکل دهی دارد و مناسب انگشتان کشیده و بلند بوده که حتی برای آقایان و افرادی که می خواهند ناخن هایشان را همیشه کوتاه نگه دارند نیز مناسب است.ابتدا ناخن را مربع سوهان بکشید سپس کم کم آن را با سوهان گرد کنید با زاویه 45 درجه و ایجاد انحنا به سمت وسط ناخن سوهان بکشید.

انواع مانیکور

مانیکور تر

مانیکور خشک

مراحل مانیکور تر

ابتدا در صورت وجود لاک بر روی ناخن با پنبه و لاک پاکن ،لاک ها را کاملا پاک می کنیم.با توجه به درخواست مشتری ناخن را با ناخنگیر کوتاه و یا با سوهان به فرم دلخواه در می آوریم. به صورت سریالی کار می کنیم یعنی از انگشت کوچک شروع کرده تا انگشت شصت ادامه می دهیم. بعد از سوهان کشی و فرم دادن به ناخن روی سطح ناخن ها را بافر نرم می کشیم.کاسه مانیکور ( حمام صابون) را آماده کرده که شامل آب گرم و آب اکسیژنه 3 % و یا نرم کننده است سپس دست را داخل کاسه قرار می دهیم. در این فاصله دست دیگر را سوهان  و بافر می کشیم.پس از چند دقیقه دست را از کاسه مانیکور خارج کرده با یک حوله تمیز یا دستمال کاغذی دست را خشک کرده با یک سر عقب زن (پوشر) زیر ناخن ها را تمیز می کنیم.با طرف دیگر عقب زن کوتیکول های دست را کاملا عقب می زنیم و با کمک گوشتگیر(نیپر) کوتیکول ها را می چینیم.در صورت درخواست مشتری می توانیم دست  را تا مچ یا آرنج با استفاده از مقداری لوسیون دست ماساژ دهیم. درصورتی که می خواهیم برای مشتری لاک بزنیم از روغن کوتیکول استفاه کرده و به اطراف ناخن زده با انگشتان پوست اطراف ناخن را ماساژ می دهیم  و در نهایت با دستمال کاغذی چربی اضافی سطح ناخن را پاک می کنیم. ولی اگر مشتری تمایل به لاک زدن نداشت می توانیم به کمک پولیش سطح ناخن را صیقلی و براق کنیم.تمام مراحل را برای دست دیگر نیز به همین ترتیب انجام می دهیم.

مانیکور خشک

مانیکور خشک معمولا در اروپا بیشتر خواهان دارد. کلیه مراحل مانند ماینکور تر می باشد با تفاوت اینکه پس از سوهان و بافر کشی دست در کاسه مانیکور قرار نمی گیرد در این مرحله از کوتیکول ریموور ( محلولی است برای نرم کردن کوتیکول ها برای بهتر گرفتن) استفاده کرده و آن را دور تا دور ناخن روی کوتیکول ها زده ، چند دقیقه صبر می کنیم با عقب زن ، کوتیکول ها را عقب زده و با گوشتگیر می گیریم.تمام مراحل مطابق مانیکور تر می باشد.

پدیکور

فرم دادن به ناخن های پا و اهمیت داشتن مسایل مربوط به پا را پدیکور می گویند. در اصطلاح درست کردن و فرم دادن و از بین بردن پوست های اضافی اطراف ناخن را گویند.

ابزار پدیکور

بعضی از ابزار پدیکور با ابزار مانیکور یکی می باشد.ابزاری که مخصوص پدیکور می باشد :

 • جکوزی پا
 • آب گرم
 • آب اکسیژنه 3 % یا نرم کننده
 • سوهان
 • بافر
 • پولیش
 • عقب زن
 • گوشتگیر
 • ناخگیر
 • کوتیکول ریموور
 • اسکراپ پا یا لایه بردار
 • کف ساب
 • روغن کوتیکول
 • انگشتی جداکننده
 • کرم مرطوب کننده پا
 • دستکش و ماسک
 • الکل
 • پنبه
 • لاک پاکن
 • تیغ

مراحل پدیکور

تمامی مراحل مانند مانیکور می باشد با تفاوت اینکه در پدیکور مرحله کف سابی قبل از گوشتگیری داریم.با استفاده از اسکراپ پا و کف ساب ،کف پاها را کفسابی کرده و پوسته ای اضافی در کف پا را از بین می بریم.

انواع کاشت

 • کاشت به روش پودر
 • کاشت فرنچ
 • کاشت قالب یا دوئال سیستم
 • کاشت موقت
 • کاشت تیپ طرحدار
 • کاور ناخن
 • اکستنشن ناخن
 • میکس
 • و . . .

آشنایی با ابزار کاشت ناخن

 • سوهان دستی زبر و نرم
 • سوهان برقی
 • بافر
 • پولیش
 • پودر
 • لیکوئید
 • پرایمر
 • ضدقارچ
 • چسب
 • تیپ
 • کاتر
 • قلم
 • روغن کوتیکول
 • استون صد در صد
 • و . . .

کاشت پودر

ابتدا تمام ناخن ها را مانیکور میکنیم بدون استفاده از کوتیکول ریموور و نرم کننده.در انتهای مانیکور نیز از روغن و یا کرم به هیچ عنوان استفاده نمی کنیم زیرا چربی روغن و کرم باعث عدم چسبیدن مواد به سطح ناخن می شود و ایجاد قارچ می کند. قد ناخن ها را کوتاه کرده و با سوهان دستی ناخن ها را فرم می دهیم.اطراف ناخن یعنی دو لبه ی ناخن را بصورت گرد سوهان می کشیم.سطح ناخن را با سوهان دستی و یا سوهان برقی با سر سوهان کاغذی( سمباده ای) سوهان می کشیم در واقع چربی زدایی می کنیم.تیپ های ( تیپ ساده )سایز مناسب هر ناخن را انتخاب کرده کنار می گذاریم.سطح تمام ناخن ها را ضدقارچ زده ، تیپ ها را با چسب مخصوص کاشت روی ناخن می چسبایم.توجه داشته باشید که ناخن ها بصورت سریالی کاشت می شوند از ناخن کوچک تا شصت.با کاتر  تیپ ها را به اندازه دلخواه مشتری کوتاه می کنیم و با سوهان دستی  همه تیپ ها را فرم می دهیم.به کمک سوهان دستی و یا برقی با سرسوهان کاغذی خط تیپ ها را کاملا محو می کنیم.پرایمر را روی اولین انگشت زده و شروع به مواد گذاری می کنیم.تا زمانیکه پرایمر خشک نشده باید موادگذاری کنید.قلم را به لیکوئید آغشته کرده مقداری پودر برمیداریم و از سر ناخن شروع به موادگذاری می کنیم از سر ناخن به سمت ریشه.مجددا مواد برداشته روی سطح ناخن می گذاریم و به سمت سر ناخن قلم می زنیم.به انتهای ناخن یعنی ریشه ناخن که رسیدیم مقدار کمی مواد میگذاریم.دقت کنید مواد نباید به پوست دست و کوتیکول ها بچسبد.پس از خشک شدن سوهان کشی میکنیم. ابتدا با سوهان دستی سر ناخن ها را فرم می دهیم.با سرسوهان گرد ، دورگیری می کنیم یعنی اگر موادی به اطراف ناخن چسبیده باشد توسط این سرسوهان مواد را از ناخن جدا میکنیم.با سرسوهان مخروطی یا کاغذی سطح ناخن را سوهان می کشیم تا تمام برجستگی های اضافی را از بین ببریم.در نهایت با کشیدن بافر  تمام خط و خطوط اضافی را از سطح ناخن از بین می بریم.از روغن کوتیکول استفاده کرده به اطراف ناخن زده با دست ماساژ می دهیم تا جذب پوست شود.و یا می توانیم با پولیش سطح ناخن ها را کاملا برق انداخته و صیقلی کنیم.

کاشت فرنچ

این کاشت همانند کاشت پودر انجام می شود با این تفاوت که تیپ استفاده شده در این نوع کاشت کاملا سفید بوده و به اصطلاح به آن سفید گچی میگویند. در این کاشت قبل از مرحله مواد گذاری خط تیپ را محو نمی کنیم زیرا تمام زیبایی این کاشت به خط لبخند آن است. به همین دلیل دراین کاشت نسبت به کاشت پودر ساده از مواد بیشتری استفاده می کنیم به دلیل اختلاف سطح تیپ با سطح ناخن.تمام مراحل سوهان کشی نیز مطابق روش بالا است.معمولا در این کاشت از پودر کریستالی استفاده می شود.

کاشت قالب ( دوئال سیستم)

این کاشت با عناوین دیگر نیز استفاده می شود. کاشت قالبی یا کریستالی یا دوئال سیستم نیز با پودر انجام می شود ولی به جای اینکه از قلم استفاده کنیم با قالب مخصوص آن را انجام می دهیم که شکل شیشه ای دارد.

زمینه کار که همان صدف ناخن است  را آماده می کنیم.ابتدا با سوهان دستی ناخن ها را فرم داده، سطح ناخن را با سوهان دستی و یا برقی با سرسوهان کاغذی چربی زدایی می کنیم.ضد قارچ را به تک تک ناخن ها زده ، قالب ها را متناسب با سایز ناخن  انتخاب کرده و با قلم مواد ناخن را در قالب می گذاریم.به این شکل که از انتهای قالب یعنی ریشه ناخن مواد را کم می گذاریم ولی از وسط قالب تا سر قالب مواد بیشتری می گذاریم.این ار را سریع انجام می دهیم تا مواد سفت نشود و دائم با لیکوئید آن را خیس می کنیم. دقت کنید که مقدار لیکوئید زیاد نباشد زیرا در اینصورت مواد شل شده و به اطراف ناخن پس می دهد.پرایمر را روی سطح ناخن می زنیم و قالب را روی ناخن برمی گردانیم و به مدت45 ثانیه محکم فشار می دهیم تا مواد به طور کامل به سطح ناخن بچسبد.پس از خشک شدن قالب را از مواد جدا می کنیم.این روش کاشت نیازی به سوهان کشی ندارد.سطح ناخن کاملا صاف و صیقلی می باشد.

کاشت موقت

به کاشتی گفته می شود که عمر و ماندگاری کمی دارد.این کاشت مانند گذاشتن ناخن مصنوعی معمولی می ماند البته با کمی  تفاوت. روی این ناخن هیچ گونه پوششی قرار نمی گیرد و سطح تیپ ناخن گذاشته شده با سطح ناخن محو می شود  و کاملا طبیعی به نظر می آید. کسانی که قصد  ندارند ناخن مصنوعی به طور دائم روی ناخن خود داشته باشند و یا فقط برای یک میهمانی یک روزه می خواهند ناخنی بلند داشته باشند بهتر است از این روش استفاده کنند. دوام این نوع کاشت بسیار کم است حدودا دو تا سه روز.

روش کاشت به این صورت است که ابتدا تمام ناخن ها را مانیکور کرده و تیپهای سایز هر ناخن را انتخاب می کنیم. روس سطح ناخن ،محل چسباندن تیپ را بافر کشیده، تیپ را با چسب روی خط لبخند ناخن می چسبانیم.برای از بین بردن برجستگی خط تیپ به کمک سوهان خط تیپ را محو می کنیم.در نهایت بسته به درخواست مشتری ، سطح ناخن را پولیش کشیده و یا لاک می زنیم.

در این روش برای ماندگاری بیشتر تیپ ها می توانیم از یک لایه نازک مواد استفاده کنیم.

کاشت تیپ طرحدار

این کاشت همانند  کاشت پودرساده می باشد با تفاوت اینکه تیپ ها طرح دار می باشند. در این کاشت دقت کنید در انتخاب تیپ اشتباه نکنید .طرح تیپ مورد نیاز حتما باید از زیر تیپ باشد.برخی به اشتباه تیپ های طرح دار مخصوص کاشت ژل را در این کاشت استفاده میکنند و پس ا زمدتی با نارضایتی مشتری مواجهه می شوند.زیرا در این کاشت باید سطح براق تیپ را از بین ببریم، اگر طرح  در زیر تیپ باشد با سوهان کشی روی سطح تیپ ، طرح از بین نمی رود.

همانند روشهای  قبل بیس ناخن را آماده می کنیم.ابتدا سوهان کشی  کرده و ضدقارچ را روی تمام ناخن ها می زنیم.تیپ های طرحدار را روی ناخن ها می چسبانیم و به اندازه دلخواه مشتری کوتاه کرده و فرم می دهیم. خط تیپ ها را محو کرده و سطح براق تیپ را از بین می بریم.پرایمر را زده و شروع به موادگذاری میکنیم.و در نهایت پس از خشک شدن ناخن ها، سوهان کشی می کنیم.تفاوت این کاشت با کاشت ساده د نوع تیپ آن است. با این کاشت ناخن های شما همیشه طرح دارد.در واقع نوعی دیزاین زیر کاشت است.

کاور

کاور ناخن بر روی قد طبیعی ناخن فرد انجام میشود. در این روش از تیپ به هیچ وجه استفاده نمی کنیم. کاور مناسب ناخن هایی است که رشد کافی ندارندو در حین بلند شدن به دلیل نازک بودن ناخن طبیعی، شکننده می باشد.کاور ناخن را جهت استحکام و با دوام تر شدن صدف اصلی ناخن انجام می شود.در حین کار مراقبت از صدف بسیار با اهمیت می باشد. به این صورت که زمان پایه سازی برای موادگذاری به صدف اصلی آسیب نرسد و فرد هر زمان که تصمیم به پایان دوره مواد گذاری داشت،ناخن فرد بدون آسیب باشد.

ابتدا آماده سازی ناخن که شامل فرم دادن سرناخن و سوهان کشی ابتدایی جهت موادگذاری است را انجام می دهیم.ضد قارچ را به تمام ناخن ها زده و شروع به مواد گذای میکنیم.بعد از زدن پرایمر روی ناخن مواد میگذاریم .از سر ناخن شروع می کنیم. در کاور کردن ناخن های کوتاه ، سر ناخن را نسبت به روش های دیگر یک مقدار بیشتر مواد می گذاریم جهت استحکام بیشتر ناخن.

بعد از خشک شدن مواد، همانند روش های قبل سوهان کشی می کنیم.در نهایت به درخواست مشتری ناخن ها را پولیش و یا لاک می زنیم.

اکستنشن ناخن

بلند کردن قد طبیعی ناخن بدون استفاده ازتیپ را اکستنشن ناخن گویند.

در واقع بهترین روش برای بلند کردن ناخن با مواد به صورت بدون تیپ است که اکثرا این روش را می پسندند. در این روش از همان آغاز کاشت ناخن  به صورت طبیعی نمایان می شود . در واقع ظاهر شدن سفیدی سر ناخن را در اکستنشن ناخن نداریم. در اکستنشن ناخن ها را با وسیله ای به نام  former ( قالب ترمیم) که به صورت فلزی و کاغذی در بازار موجود است، بلند می کنیم.در اکستنشن اگر از پودر معمولی یعنی کلیر استفاده کنیم بعد از بلند شدن ناخن پس از چند روز ،ناخن فرد 3 رنگ دارد .رنگ بیس، سفیدی سر ناخن و رنگ شیشه ای سر ناخن که ما بوسیله فرمر بلند کردیم.می توانیم از ترکیب دو رنگ پودر در این استفاده کنیم تا ناخن ظاهری زیبا داشته باشد.

فرمر را بعد از آماده سازی ناخن در زیر ناخن قرار می دهیم. توجه داشته باشید در این روش قد ناخن طبیعی باید کوتاه شده باشد.بعد از زدن ضد قارچ و پرایمر ، موادگذاری می کنیم.ابتدا از سر ناخن یعنی محل اتصال فرمر به زیر ناخن شروع به موادگذاری میکنیم.در واقع ابتدا قسمت فرنچ ناخن یا لبه ی آزاد ناخن را به فرم دلخواه مشتری می سازیم  سپس ادامه موادگذاری را انجام می دهیم مطابق روش های قبل.پس از خشک شدن مواد ، فرمر را از ناخن جدا کرده و شروع به سوهان کشی میکنیم.با سوهان دستی ایتدا سر ناخن را فرم می دهیم و با سوهان برقی سطح ناخن را سوهان کشی کرده تا تمام برجستگی های اضافی را از بین ببریم.در نهایت اطراف ناخن را با روغن کوتیکول چرب میکنیم و به کمک دست روغن را روی پوست اطراف ناخن ماساژ میدهیم تا جذب پوست شود.

میکس

این روش درواقع ترکیب کردن تمام روش های کاشت پودر با یک لایه کاور ژل را میکس گویند. در مرحله آخر کاشت بعد از کشیدن بافر بر روی ناخن ، باید دقت کنید تا ناخن با پیزی تماس نداشته باشد.با یک براش پودرهای ناخن را پاک کرده و یک لایه نازک از کاور ژل روی ناخن  با فاصله یک میلیمتر از ریشه زده و داخل دستگاه UV به مدت 3-2 دقیقه میگذاریم.به یاد داشته باشید که در این روش باید هر چهار انگشت را با هم انجام داده و دو شصت را با هم.در غیراینصورت کاور ژل با پوست تماس پیدا کرده و درنهایت باعث هواگرفتن ناخن می شود.در انتها سطح ناخن کاملا صیقلی و براق می شود.

ریموو ناخن

      برای برداشت ناخن ( REMOVE) از دو روش می توانیم استفاده کنیم. با استفاده از نیل آف و استون صد در صد.

     استون  صددرصد را در نیل آف ریخته و انگشت را در آن برای مدت 5-4 دقیقه قرار میدهیم. پس از نرم شدن مواد  میتوانیم با

     سوهان دستی و یا برقی با سرسوهان مخروطی موارد را به راحتی از روی ناخن بردارید. مراقب باشید به صدف ناخن آسیب وارد  

     نشود.

     در روش دیگر میتوانید از استون صددرصد و پنبه و فویل استفاده کنید.پنبه را به استون صددرصد آغشته کنید  روی ناخن موردنظر

     گذاشته و فویل را دور انگشت بپیچید.بعد از گذشت 4-3 دقیقه مواد را که کاملا نرم شده با سوهان دستی و یا برقی از روی ناخن

  بردارید و در انتها روی سطح ناخن را بافر نرم بکشید.

کاشت پا

همانطور که در قسمت های قبلی گفته شد ساختمان ناخن پا همانند ساختمان دست می باشد. تمام روش های کاشت پا نیز همانند روش های کاشت ناخن در دست ، صورت می گیرد.در کاشت پا معمولا فقط انگشت شصت را کاشت و یا کاور می کنیم.

ترمیم ناخن

برای ترمیم کردن چند نکته قابل توجه است :

ناخن های شکسته

ناخن های بیمار

ترمیم ناخن هایی به روش میکس

ناخن های سالم یعنی به طور طبیعی رشد کرده و آسیبی به ناخن نرسیده باشد.

در ترمیم ناخن های شکسته: بستگی به شکستگی ناخن دارد .اگر آسیبی به ناخن فرد نرسیده باشد  و شکستگی از قسمت سر ناخن باشد و ما ناخن پایه را داشته باشیم ، می توانیم به کمک فرمر یا همان قالب ترمیم، ناخن را ترمیم کنیم.ناخن را سوهان کشیده ، ضدقارچ را به سطح ناخن زده و فرمر را زیر ناخن نصب می کنیم.بعد از زدن پرایمر ، مواد گذاری می کنیم و در انتها سوهان کشی مانن روش های قبلی.

اگر در شکستگی پایه ناخن را نداشته باشیم یعنی ناخن فرد هم شکسته باشد باز هم میتوانیم به کمک فرمر ناخن را ترمیم کنیم ولی در نهایت آن قسمت شکستگی بعد از خشک شدم مواد حالت روشن تر دارد.و یا اینکه میتوانیم مواد راکاملا ریموو کرده و مجددا موادگذاری کنیم.

اگر هنگام ترمیم متوجه علائم بیماری  مانند قارچ در ناخن فرد شدید حتما به مشتری اطلاع دهید .زیرا در درجه اول سلامت ناخن حائز اهمییت است.برای اطمینان بیشتر ناخن ها را ریموو کنید.فرد حتما باید به پزشک مراجعه کند و بیماری را درمان کند.پس از درمان می توانید مجددا ناخن ها را کاشت کنید.

ترمیم ناخن در روش میکس : در این روش ابتدا باید کاور ژل را از روی ناخن به طور کامل بردارید. با سوهان دستی و یا سوهان برقی کاور ژل را بردارید و ناخن را ترمیم کنید.

ناخن های سالم: ابتدا با سوهان دستی ،سرناخن ا را فرم می دهیم مانند کاشت، با سوهان برقی ابتدا دورگیری کرده و خط ترمیم را محو می کنیم. ضد قارچ را روی همان قسمتی از ناخن که رشد کرده می زنیم. بعد از زدن پرایمر ،مواد گذاری میکنیم.دقیقا همان قسمتی از ناخن که رشد کرده است.سوهان کشی ترمیم نیز مانند سوهان کشی کاشت است.درنهایت بافر و پولیش می کشیم.

مقایسه کاشت  ها

کاشت پودر ودوئال سیستم( قالب)

به طور کلی کاشت با قالب یا قلم دو شیوه متفاوت در کاشت پودری می باشند که هر کدام مزیت  معایب مخصوص به خود را دارند.

کاشت پودر کاشتی است که 80 درصد تمایل به انجام آن دارند درواقع کاشت پودر کاشت مادر است و اکثرا با روش های دیگر ترکیب شده و نام دیگری به خود می گیرد.

نکات مثبت کاشت پودر به روش قلم : بهترین روش کاشت پودر با قلم است زیرا شما به راحتی می توانید انواع ناخن ها با فرم های مختلف را کاشت و مشکلات ناخن را برطرف کنید. همچنین محکم تر و مقاوم تر از کاشت قالب است و به احتمال کمتری هوا می گیرد و به راحتی می توانید حالت مورد نظر خود را به آن  بدهید. البته به زمان بیشتری نیاز دارید برای سوهان کشی دقیق تر و حرفه ای تر جهت یکسان نمودن 10 انگشت.

نکات مثبت کاشت قالب :  به زمان کمتری نسبت به کاشت قلم نیاز دارید. این روش نیازی به سوهان کشی ندارد.و نظم بسیار خوبی بین 10 انگشت برقرار است.

نکات منفی کاشت قلب: این روش را فقط میتوان  روی انگشتان استاندارد به کاربرد. این کاشت ضخامت بیشتری  نسبت به کاشت با قلم دارد. احتمال هواگیری و شکستگی در این کاشت بیشتر است. ماندگاری کمتری دارد و بیشتر مواد ضایع می شود.

*البته دوام هر کاشتی به نحوه و نوع اجرای آن بستگی دارد.

لیکوئید دندانپزشکی ( سم بی رنگ)

آکروپارس ، لیکوئید خود پخت ، لیکوئید فله ای ، لیکوئید باز یا ایرانی، اسامی مختلف این ماده ی بسیار خطرناک است.

لیکوئید ناخن اصل ، معمولا به رنگ بنفش یا آبی روشن و شفاف و به ندرت بی رنگ و بو در بازار به فروش می رسد. متاسفانه شیوع فروش لیکوئیدهای  دیگر با نام های ذکر شده، برای سود بیشتر و بالطبع عوارض زیاد و گاه جبران ناپذیر آن  بدنامی زیادی برای حرفه ما ایجاد کرده است. تفاوت قیمت یک ظرف لیکوئید ناخن 500 میلی لیتری اصل با قیمت حدود 250 هزار تومان با لیکوئید دندانپزشکی همان اندازه و قیمت 8  تا 12 هزار تومان، برای بسیاری وسوسه کننده است و متاسفانه بارها شاهد تشویق برخی همکاران و فروشندگان برای استفاده از این محصول بوده و هستیم. این محصول همانطور که روی توضیحات شیشه اش درج شده بسیار حساسیت زا است و موجب سوزش پوست و چشم می شود و نیز ذکر شده در لوله ی فاضلاب ریخته نشود. از دیگر عوارض آن سوزش چشم و سردرد به محض گشودن درب ظرف می باشد. میگرن ، ناراحتی و حساسیت های پوستی ، قارچ ناخن ، لک و قارچ پوستی ، از بین رفتن صفحه ناخن ، کاشت کدر و زرد رنگ و تاثیر روی DNI نوزادان و زنان باردار از دیگر عوارض استفاده از این سم بی رنگ می باشد. تصور اشتباهی  که همکاران می کنند این است که چون این محصول برای دندان استفاده می شود، پس برای ناخن که بافت مرده است نیز بی خطر است اما نمی دانند که از این ماده برای ساختن دندان مصنوعی استفاده می شود و دندان پس از خشک شدن  و سوهان کشی در دهان شخص قرار می گیرد نه هنگامی که در حال فعل و انفعالات شیمیایی است. این محصول جذب پوست و ناخن می شود. از این موضوع دردناک تر این است که جدیدا تبلیغ برای استفاده ازپودرهای دندانپزشکی هم زیاد شده است و برای ترکیب کردن با پودر کاشت به منظور بیشتر شدن مواد استفاده می گردد.

علل هواگیری کاشت ناخن

1-     یکی از دلایل آن ناسازگاری مواد با ناخن است که آن هم به مرور در ترمیم های مکرر از بین می رود.

2-     مورد دیگر هوا گرفتن کاشت بر اثر زیاد بودن چربی صدف ناخن است که باید پرایمر بیشتری استفاده کنیم.

3-     استفاده از پد های لاک پاکن و استون باعث می شود که مواد کاشت آسیب ببیند و هوا بگیرد.

4-     دیگر دلیل هوا گرفتن کاشت ، ضربه خوردن به صدف ناخن و فاصله افتادن بین صدف ناخن و مواد است.

5-     اگر دور گیری ناخن را به درستی انجام نداده باشید باز هم ناخن هوا میگیرد.

6-     زیر ساز کار اگر درست و تمیز نباشد.

7-     چسبیدن مواد به کوتیکول های اطراف دست.

8-     عدم استفاده از دستکش هنگام کار با مواد شوینده.

9-     رعایت نکردن بهداشت دست.

10- عدم مراجعه به موقع برای ترمیم.

11- و ....