Your browser version is outdated. We recommend that you update your browser to the latest version.
آموزش میکاپ و گریم

                   با ما همراه باشید:

آموزش میكاپ و گريم تخصصي

آموزش خودآراییسرفصل کلاس میکاپسرفصل کلاس میکاپ

كلاس‌هاي مربوط به اين دوره در 1 جلسه برگزار خواهد شد. در طول اين دوره تكنيك‌هاي زير به كارآموز آموزش داده مي‌شود و بعد از گذراندن اين دوره آماده‌ي جذب در بازار كار به عنوان میكاپ كار عروس خواهد شد.

 • آموزش میکاپ و خودآرایی
آموزش میکاپ و خودآرایی آشنايي با انواع محصولات و لوازم گريم، كار با برند
 • آموزش 5 مدل سايه براي انواع چشم (چشم ريز، چشم تلسكوپي، چشم گود، چشم‌ پيله‌دار، چشم افتاده)
 • آموزش سايه‌هاي لايت و اروپايي
 • آموزش نحوه‌ي استفاده از فن‌ها براي پوست‌هاي مختلف با رنگدانه‌هاي متنوع
 • آموزش كامل گريم براي چهره‌هاي مختلف (گريم پيشاني، گونه، فك، بيني، لب، از بين بردن غبغب) حجيم كردن و يا كوچك كردن سايز صورت
 • آموزش استفاده از ابزار محو ابرو (بدون استفاده از تيغ)
 • آموزش ليفتينگ صورت
 • آموزش مكاپ و گريم مختص عروس
 • كليه كارآموزاني كه با موفقيت دوره‌هاي شينيون و مكاپ را مي‌گذرانند. به سالن‌هاي معتبر معرفي خواهند شد.
 • كلاس‌هاي مربوط به اين دوره در 12 جلسه برگزار خواهد شد و در صورت نياز كارآموز به تمرين بيشتر، تعداد جلسات، بدون دريافت وجه اضافي، با صلاحديد مربي افزايش خواهد يافت. 
 • کلاس های مربوط به این دوره در 12 جلسه عملی برگزار خواهد شد وبا پایان آن ، کارآموز توانایی کاربرد انواع تکنیک های آرایشی وگریم کامل عروس (2 بعدی – 3 بعدی- 4 بعدی )را خواهد داشت . همچنین در این موسسه امکان استفاده از کلاسهای آموزشی محصولات حرفه ای گریماس با ارایه مدرک بین المللی هلند ، در سطح کاملا حرفه ای وجود دارد . آموزشگاه تیارا ، هنرجویان موفق خود را به سالن های معتبر زیبایی معرفی خواهد نمود . (همکاری در ارایه آلبوم عروس ومدلینگ)

با گذراندن این دوره هنرجوی میکاپ وگریم توانایی تفکیک انواع پوست ، تشخیص چهره ی متعادل واصلاح تک تک اجزاي صورت با تکنیک سایه و روشن ، توانایی استفاده از لوازم ومواد مصرفی در متعادل سازی ، کار با انواع برند ومحصولات گریم ، آموزش 5 مدل سایه برای انواع چشم ( چشم ریز ، چشم تلسکوپی ، چشم گود ، چشم پیله دار ، چشم افتاده ) ، آموزش کامل گریم برای چهره های مختلف ( گریم پیشانی ، گونه ، فک ، بینی ، لب ، ازبین بردن غبغب ، حجیم کردن ویا کوچک کردن کردن سایز صورت ) مدل سایه برای انواع پشم ( چشم ریز ، چشم تلسکوپی ، چشم گود ، چشم پیله دار ، چشم افتاده ) ، آموزش کامل گریم برای چهره های مختلف ( گریم پیشانی ، گونه ، فک ، بینی ، لب ، ازبین بردن غبغب ، حجیم کردن ویا کوچک کردن کردن سایز صورت )

 

برای اطلاعت بیشتر در مورد این رشته کلیه مطالبی که تدریس میگردد بطور کامل در ذیل آمده است:

گريم

گريم در معناي لغوي به معناي زشت كردن مي‌باشد ولي در اصطلاح به ايجاد خطاي ديد در متعادل و يا نامتعادل‌سازي اطلاق مي‌گردد. متعادل ساختن چهره يا عمل تصحيح كه در گريم، كركسيون ناميده مي‌شود، به وسيله تكنيك سايه و روشن انجام شده و هدف از آن ايجاد تناسب مابين فرم و اعضاي چهره بازيگر است. به شكلي كه برخي از نقاط چهره روشن و در نتيجه بزرگ‌تر و نقاط ديگر تيره و كوچك‌تر به نظر بيايد. كركسيون يكي از بخش‌هاي بسيار حساس گريم محسوب مي‌شود كه نام ديگر آن روتوش است.

سه آيتم اصلي گريم عبارتند از:آموزش میکاپ و خودارایی و گریمآموزش میکاپ و خودارایی و گریم

1)   نور

2)   رنگ

3)   سايه

نور مناسب گريم

تركيب نور زرد و سفيد مي‌باشد يعني نوري كه نزديك به نور روز باشد.

الگوي ما در گريم (شناسايي اصول اندازه‌گيري اجزا و جام چهره)

چهره‌ي ونوس الگوي ما در كار گريم مي‌باشد كه 3 ويژگي اصلي اين چهره عبارت است از:

1ـ      صورت بيضي تخم‌مرغي شكل كه در قسمت پيشاني بزرگ‌تر (پهن‌تر) و در قسمت چانه (كوچك‌تر) است.

2ـ      عرض صورت به پهناي 5 چشم فرضي به اندازه چشم خود فرد و در راستاي چشم‌ها مي‌باشد.

3ـ      طول صورت به سه قسمت تقسيم مي‌شود:

الف) از رستن‌گاه مو تا بين دو ابرو

 ب) از بين او ابرو تا زير بيني

 ج) از زير بيني تا زير چانه

بايد دانست كه هيچ‌كس فوق‌العاده نيست و اين سه قسمت در چهره‌هاي مختلف به فرم‌هاي متفاوت است و ممكن است كه يكي از اين سه قسمت كوچك‌تر و يا بزرگ‌تر از حد معمول باشد كه در اين صورت، چهره به يكي از اشكال هندسي نزديك مي‌شود.

در بعضي چهره‌ها نه تنها اين سه قسمت مساوي نيست بلكه هر قسمت براي خود اندازه‌هاي مختلف دارد. در زيبايي‌شناسي در مورد اعضاي چهره نيز اندازه‌هاي خاصي در نظر گرفته شده است مانند:

1آموزش میکاپ گریم و خودآراییآموزش میکاپ گریم و خودآرایی)   فاصله چشم‌ها از يكديگر بايد به اندازه طول يك چشم و فاصله گوشه خارجي چشم‌ها تا خطوط مو بيش از اندازه يك چشم باشد.

2)   سر ابروان بايد با خطي منحني مطابق با انحناي قوس استخوان كنار بيني مماس با پره‌ي بيني باشد.

3)   انتهاي خطوط ابراوان برمبناي خطي است كه از انتهاي ابرون شروع از گوشه خارجي چشم‌ها گذشته بركناره پره‌هاي بيني مايل گردد.

4)   فاصله ابروان با چشم‌ها بايد از پلك بالايي چشم تا زير ابروان (در مركز) به اندازه يك عنبيه باشد.

5)   اندازه طول دهان: گوشه‌هاي لب بايد با خطوطي عمود بر مردمك چشم‌ها قرار گيرد و اندازه لب بالا با لب پايين مساوي باشد و خط دهان صاف

6)   طول گوش به اندازه طول بيني باشد. عرض قسمت نوك بيني به اندازه يك چشم باز باشد.

خطوط منفي

آيا تا به حال از خود پرسيده‌ايد چرا يك فرد زيباست. چرا يك فرد جذاب است. چرا يك فرد دافع دارد. تا به حال فكر كرده‌ايد چرا بعضي افراد بعد از صحبت كردن مي‌توانند با ديگران ارتباط برقرار كنند و چرا بعضي افراد هنگام برخورد خشك و مستبد به نظر مي‌آيند.

شما با فرم و عملكرد ماهيچه‌هاي صورت آشنا شديد مي‌دانيد كه عضالت نگه‌دارنده پوست و فرم‌دهنده چهره هستند. تيرگي و روشني‌ها نيز بر روي چهره باعث مي‌شوند قضاوت‌هاي متفاوتي ايجاد گردد. مثل تيرگي اطراف چشم‌ها و يا دهان، آرايش تيره و غليظ ابراوها و چشم‌ها با كمي توجه مي‌بينيد كه به طور طبيعي رنگ زمينه چهره اختلاف رنگ شديد با رنگ ابروها در خانم‌ها و ريش و سبيل در آقايان دارد اينجاست كه كنتراست طبيعي به وجود مي‌آيد و شما مي‌توانيد با فرم دادن به ابرو، سبيل و ريش چهره را تغيير دهيد.

براي اين‌كه خشونت يك چهره را كم كنيد از زواياي آن بكاهيد ابروي شكسته و كاملاً هشت را به يك خط گرد تبديل كنيد زواياي فك‌ها را بپوشانيد و برجستگي‌ها را روشني دهيد.

هر چهره‌اي خطوطي خاص دارد كه با گذشت زمان تغيير شكل مي‌يابد و يا تشديد مي‌شود. برخي به شكل موروثي داراي خطوط منفي هستند، كه اين خطوط فرمي به سمت پايين دارند.

ممكن است ابرو شيب زياد داشته و يا گوش‌هاي خارجي چشم‌ها و لب‌ها دچار افتادگي باشد و يا صاحب خط خنده عميق باشد كه چهره را غمگين و معترض و مأيوس نشان مي‌دهد.

خطوط چروك اگر عمودي باشند شخص را خشن و غيرقابل نفوذ نشان مي‌دهد. مثل خط اخم بين دو ابرو.

يك‌سري خطوط رد پاي گذر يك مرحله از زندگي است. خطوط اطراف چشم‌ها در هر مقطع سني متفاوت است و براي هر فقدان روحي كه براي فرد پيش بيايد يك اثر بر روي چهره حك مي‌شود.

شناسايي فرم‌هاي مختلف چهره (مربع، گرد، بيضي، كشيده يا مستطيل، مثلث با قاعده پهن، مثلث با رأس به چانه)آموزش میکاپ، گریم و خودآراییآموزش میکاپ، گریم و خودآرایی

     ـ چهره به فرم مثلث

در صورتي كه قسمت فوقاني و مياني چهره با هم برابر باشد و قسمت تحتاني كشيده باشد، چهره به فرم مثلث نزديك مي‌شود.

اين صورت با فك‌هاي ظريف كوچك‌تر از پيشاني است طوري كه پيشاني را پهن و فك را باريك‌تر نشان مي‌دهد و هم‌چنين تا حدودي به درازاي صورت نيز اضافه مي كند. به شكل مثلثي است كه رأس آن روي چانه و قاعده آن پيشاني است.

     ـ چهره گرد

ممكن است دو قسمت فوقاني و مياني چهره، كشيدگي بيشتري داشته و قسمت تحتاني كوتاه‌تر باشد كه به فرم گرد نزديك مي‌شود.

صورت گرد معمولاً عريض‌تر از تقسيمات طول يك صورت بيضي است و داراي پيشاني و چانه‌اي گرد است. آرايش صحيح (گريم) مي‌تواند صورت را كشيده‌تر نشان دهد.

ـ چهره به فرم مربع

در صورتي كه دو قسمت مساوي باشد و قسمت تحتاني كوتاه‌تر و فك‌ها برجسته باشند چهره به مربع نزديك مي‌شود.

صورت مربع شكل از يك خط صاف در اطراف صورت، پيشاني پهن و فك‌هاي مربعي تشكيل شده است كه يك آرايش صحيح (گريم) مي‌توان آن را به يك صورت كشيده نزديك كند.

      ـ صورت به فرم مستطيل

ممكن است چهره در سه قسمت بلندتر باشد.

اين صورت باريك و دراز و كشيدگي آن كاملاً مشخص است. با يك گريم درست مي‌توان چهره پهن در زير گونه‌ها به وجود آورد و صورت را نيز كوتاه‌تر جلوه داد.

      ـ چهره بيضي

اين فرم چهره به اصطلاح ايده‌آل‌ترين نوع شناخته شده و مشخصات آن همان مشخصات چهره ايده‌آل مي‌باشد. يعني سه قسمت چهره، فوقاني، مياني و تحتاني با هم برابرند و طول اين چهره كمي بيشتر از عرض آن مي‌باشد.

      ـ چهره مثلث با قاعده پهن

در اين نوع چهره در قسمت فوقاني يعني شقيقه تا شقيقه باريك‌تر از قسمت تحتاني است چانه كشيده و فك برجسته است عموماً چهره‌هاي مثلي داراي گونه‌هاي برجسته و چانه‌ي كشيده هستند به شكل مثلثي است كه رأس آن بر بالاي پيشاني و قاعده‌ي آن قسمت تحتاني چهره است.

 انواع صورت و روش تصحيح آنها با فن يا مداد اسليمي

     1ـ صورت مربع

ابتدا با فن هماهنگ با رنگ زمينه، كل چهره شخص را فن مي‌زنيم. سپس با استفاده از فن دو درجه تيره‌تر از رنگ زمينه، محل برجستگي نزديك فك پايين را مطابق با شكل مي‌پوشانيم.

      2ـ صورت كشيده و دراز

ابتدا كل چهره را با فني هماهنگ با رنگ زمينه مي‌پوشانيم و سپس با فن روشن، لب فك پايين و گيجگاه‌ها را روشني مي‌دهيم.آموزش میکاپ، گریم و خودآراییآموزش میکاپ، گریم و خودآرایی

      3ـ صورت مثلث با قاعده پهن

كل چهره را با فني هماهنگ با رنگ زمينه پوشانده سپس با فن دو تن تيره ار كنار چانه را در حالي‌كه كل فك پايين را شامل شود مي‌پوشانيم.

      4ـ صورت مثلث

در مورد صورت مثلثي كه رأس آن به طرف چانه است، مانند صورت كشيده و دراز عمل مي‌كنيم به جزء در مورد شقيقه‌ها، زيرا در اين فرم شقيقه‌ها برجستگي كافي دارند.

 شناسايي اصول برقراري تناسب در انواع پيشاني (بلند، كوتاه، تنگ، باز)

     1ـ پيشاني خيلي بلند

بعد از زدن رنگ زمينه به تمام چهره از محل رستن‌گاه لابه‌لاي موها را با لاك سياه يا قهوه‌اي هاشور بزنيد و هاشورها را تبديل به سايه كرده به طرف داخلي پيشاني محو كنيد.

     2ـ پيشاني كوتاه

در صورتي كه رستن‌گاه تا ميان ابروها كوتاه‌تر از دو قسمت مياني و تحتاني باشد قسمت فوقاني پيشاني را به سمت رستن‌گاه با فن روشن كرده و در برخي موارد با برداشتن موهاي اطراف پيشاني قسمت فوقاني بلندتر به نظر مي‌آيد.

     3ـ قسمت فوقاني عريض‌تر باشد

براي پيشاني كه قسمت شقيقه تا شقيقه وسيع‌تر از حد معمول باشد يعني قسمت فوقاني چهره نسبت به دو قسمت مياني و تحتاني عريض‌تر باشد بعد از زدن رنگ تيره با قانون سايه‌روشن، روي شقيقه‌ها را تيرگي مي‌دهيم و يك نوار روشني را از بالاي شكستگي ابرو به سمت سر ابرو گسترش مي‌دهيم.

     4ـ قسمت فوقاني باريك‌تر

براي پيشاني كه در قسمت شقيقه تا شقيقه كوچك‌تر از حد معمول باشد و قسمت فوقاني چهره نسبت به دو قسمت مياني و تحتاني باريك‌تر باشد. بعد از رنگ زمينه، از رنگ روشن به شكل كروي روي شقيقه‌ها را روشني مي‌دهيم و يك نوار تيرگي بالاي شكستگي ابرو داده در همان نقطه محو مي‌كنيم.

شناسايي اصول به برقراري تناسب در انواع چانه (سه‌گوش، تو رفته، برآمده)

     1ـ چانه سه‌گوش (قسمت تحتاني بلند باشد)

در چهره مستطيل و مثلث چنان‌چه قسمت تحتاني بلندتر از حد معمول باشد، بعد از زدن رنگ زمينه روي برجستگي چانه را تيرگي مي‌دهيم و دو مثلث عضلاني كنار تيزي چانه را روشني مي‌زنيم.

     2ـ چانه تو رفته (قسمت تحتاني كوتاه باشد)

اين فرم چانه بيشتر در سنين بالا مشاهده مي‌گردد و در مواردي كه به شكل ارثي است. براي اصلاح آن كل چانه را روشني مي‌دهيم و مثلث‌هاي كنار چانه را تيرگي مي‌دهيم.

     3ـ چانه برآمده (رو به جلو)

روي قسمت برجسته را تيرگي مي‌دهيم زير قسمت برجسته به سمت مدخل گردن را روشني مي‌زنيم.

شناسايي اصول برقراري تناسب در انواع گونه

     ـ چهره كم حجم

چنان‌چه بخواهيم حجم زير گونه، بيشتر و صورت پرتر از قبل به نظر بيايد، خط خنده را به سه قسمت تقسيم مي‌كنيم و يك‌سوم آن را با يك خط تيره محو و ملايم با قانون كره به سمت زير استخوان تيرگي مي‌دهيم. داخل اين تيرگي را با رنگ صورتي پر مي‌كنيم و به سمت گونه بسط مي‌دهيم.

     ـ چهره‌اي كه حجيم باشد و يا گونه‌اي تخت داشته باشد

معمولاً چهره پر گرد و چاق فاقد خط گونه است و لذا برجستگي گونه مشخص نيست. براي اين‌كه بتوانيم گونه را برجسته نشان بدهيم، از وسط گوش محل برجستگي را تيرگي مي‌دهيم و حدفاصل بين استخوان گونه و فك پايين را با يك زاويه‌ي باز به سمت گوشه لب محو مي‌كنيم.

شناسايي اصول برقراري تناسب در انواع ابرو و تغيير ابرو براساس فرم صورت

ابروي ايده‌آل، فرم ويرگولي را دارد كه از سر بيني كه پرپشت‌ترين قسمت ابرو است، شروع شده به تدريج باريك مي‌شود و دقيقاً مماس با قوس ابروان (از لحاظ اسكلتي) است.

فاصله بين پلك باز چشم و ابرو در قسمت مركزي يا قلبي ابرو، مي‌بايست برابر با قسمت تيره چشم باشد.

چنان‌چه بخواهيم جايگاه ابرو مناسب با تيپ چهره باشد مي‌بايست ابرو در محل قوس يا شكستگي، يك سانت بالاتر از استخوان براي خانم‌ها و روي استخوان براي آقايان قرار بگيرد.

ابرو را به سمت قسمت مي‌توان تقسيم كرد:

1)   خط بالارونده: كه بايد حفظ و گسترش داده شود و عرض آن سه برابر انتهاي خط فرودآينده باشد.

2)   خط افقي: كه بايد تصحيح شود. به خصوص در ابروهاي كلفت و نامنظم و عرض آن دو برابر انتها يا خط فرودآينده باشد.

3)   خط فرودآينده: كه آن هم مي‌بايست با برداشتن موهاي اضافي و با آرايش مخصوص تصحيح شود و عرض آن يك‌سوم تنه يا سر ابرو باشد.

 چگونه فرم صورت با فرم ابرو تغيير شكل پيدا مي‌كند؟

     1ـ صورت مثلثي

كه رأس آن بر چانه است، مي‌بايست در قسمت زير ابرو و بالاي آن شكسته و تنه ابرو بلندتر باشد.

     2ـ صورت گرد و دايره‌اي

ـ هيچ‌گاه ابرو را كماني نكنيد. چون حالت گردي بيشتري به صورت خواهد داد.

ـ برداشتن زير قسمت مركزي و ابرو را حتي‌المقدور با رعايت قانون سه، دو، يك صاف برمي‌داريم.

     3ـ صورت مربع

مشابه صورت گرد عمل مي‌كنيم با اين تفاوت كه ابرو پهن و تاج‌دار باشد و در صورت لزوم يك قوس ملايم در زير يا بالاي ابرو ايجاد مي‌كنيم.

     4ـ صورت مثلثي با قاعده پهن

ـ برداشتن قسمت مركزي به صورت انتها كه به قسمت بالاي صورت وسعت خواهد داد.

ـ زياد كردن فاصله ميان دو ابرو بيشتر از حد عادي آن (در قسمت مركزي)

     5ـ صورت كشيده يا دراز

ـ زيادتر كردن فاصله ميان دو ابرو (دو برابر در قسمت ابتدايي)

ـ پرپشت بودن اين ابرو از حد معمول، كشيدگي صورت را پوشيده‌تر مي‌سازد.

ـ طوري كه قسمت سر ابرو تا محل شكستگي برابر باشد با قلب ابرو تا انتهاي ابروان.

آشنايي با تناسب رنگ چهره و فيزيك رنگ

در صورتي كه آرايش براي نور طبيعي انجام مي‌شود، از مواد آرايشي يا رنگ‌هاي لطيف و ملايم استفاده كنيد زيرا نور روز، رنگ‌ها را واضح‌تر مي‌كند و شدت مي‌بخشد.

در صورتي كه آرايش قرار است در دفتر يا محل كار ديده شود به احتمال زياد در زير نور مهتابي ديده خواهد شد. نور مهتابي شامل مقدار زيادي نور آبي و سبز است و در نتيجه اثر سردي روي آرايش خواهد داشت. رنگ قرمز در چهره خيلي به چشم نمي‌آيد و انگار رنگ صورت از بين رفته است نبايد از رنگ قرمز و زرد استفاده شود زيرا خوب معلوم نيست. هم‌چنين از رنگ‌هاي تيره نبايد استفاده كرد زيرا نور مهتابي آنها را تشديد خواهد كرد. آرايش يك دست معمولاً در زير نور لامپ برقي، ديده مي‌شود. يعني همان لامپ‌هاي رشته‌اي معمولي. اين لامپ‌ها مقدار زيادي نور قرمز و زرد توليد مي‌كنند كه يك اثر گرم دارد و حالت زيباتري ايجاد مي‌كند.

تقريباً تمامي رنگ‌ها را مي‌توان براي اين نور به كار برد به جزء رنگ قهوه‌اي و بنفش كه تيره‌تر به چشم مي‌آيند. در مورد اين نور از آرايش سبك و ملايم‌تر از معمول استفاده كنيد.

اگر آرايش مخصوص مراسم شبانه در نور روز ديده شود، خيلي زننده و بيش از حد تند به نظر مي‌رسد؛ زيرا در آرايش شب از رنگ‌هاي روشن‌تر بايد استفاده شود تا حدود قسمت‌هاي مختلف چهره واضح‌تر به نظر برسد. لازم است اين مسئله را براي مشتري توضيح دهيد زيرا وقتي سالن شما را ترك مي‌كند و خود را در زير نور روز مي‌بيند، نوع آرايش را نامناسب مي‌نگارد.

مي‌دانيم رنگ تيره نور بيشتري را جذب مي‌كند و رنگ روشن كمتر جذب كرده، بيشتر بازتاش مي‌كند.

زماني‌كه بر روي چهره نور تابانيده مي‌شود اولين بازتابش براي برجسته‌ترين نقطه است به همين علت با اولين نگاه، برجسته‌تري عضو چهره به چشم مي‌خورد كه بيني است، بعد از آن گونه‌‌ها، پيشاني و در نهايت چانه.

اين برجستگي‌ها كنار حفره‌هاي چهره قرار دارند و جايي كه نور كافي نباشد و گريم صحيحي انجام نشود، صورت درهم، گودي‌ها گودتر و برجستگي‌ها برجسته‌تر به نظر مي‌آيند. زيرا برجستگي‌هاي بازتابش بيشتر نسبت به گودي‌ها دارند.

آشنايي با جغرافياي رنگ

پيش از اين با روان‌شناسي رنگ و شخصيت افراد آشنا شديد. لازم است بدانيد در هر منطقه و هر نوع آب و هوا، رنگ خاصي را مورد توجه قرار مي‌دهند.

به عنوان مثال در نقاط سرد، رنگ‌هاي گرم و نزديك را انتخاب مي‌كنند. در منطقه شمال كشورمان ايران كه طبيعت آن سرشار از رنگ‌هاي سبز و آبي است، رنگ‌هايي چون قرمز، نارنجي و بنفش را انتخاب مي‌كنند و برعكس در جنوب كشور از رنگ‌هاي آبي، سبز و فيروزه‌اي استقبال مي‌شود.

انتخاب رنگ، ارتباط مستقيم با فرهنگ و محل زندگي شخص داشته و دارد. يك گريمور بايد با توجه به خصوصيات مشتري خود، از رنگ‌هايي استفاده كند به سليقه و طبيعت منطقه‌اي كه آنان زندگي مي‌كنند، نزديك باشد.

 

قانون رنگ

     1ـ رنگ‌هاي اصلي يا اوليه

رنگ‌هايي هستند كه در طبيعت به صورت خالص وجود دارند و از تركيب هيچ رنگ ديگري به وجود نمي‌آيد.

قرمز ـ آبي ـ زرد سه رنگ اصلي هستند.

     2ـ رنگ‌هاي ثانويه

رنگ‌هايي هستند كه از تركيب دو رنگ اصلي به وجود مي‌آيند به صورتي كه رنگ به دست آمده بعد از تركيب شدن به هيچ‌كدام از رنگ‌هاي اوليه نزديك نباشد.

قرمز + آبي ¬ بنفش

زرد + آبي ¬ سبز

زرد + قرمز ¬ نارنجي

     3ـ رنگ‌هاي فرعي

رنگ‌هايي هستند كه مابين يك رنگ اوليه و يك رنگ ثانويه به دست مي‌آيند يعني رنگ فرعي به سمت يكي از رنگ‌هاي تركيبي‌اش متمايل است.

يك واحد قرمز + يك واحد آبي ¬ بنفش (يك رنگ ثانويه)

يك واحد قرمز + يك واحد آبي ¬ بنفش آبي (يك رنگ فرعي)

     4ـ رنگ‌هاي مكمل

رنگ‌هايي هستند كه در چرخه‌ي رنگ روبه‌روي يكديگر قرار دارند. در تركيب با يكديگر اثر هم را خنثي كرده رنگ‌هاي جديد به ما مي‌دهند كه به آنها خاكستري‌هاي رنگي مي‌گوييم.

رنگ‌هاي گرم

رنگ‌هايي هستند كه به دليل داشتن طول موج بالاتر زودتر به چشم مي‌آيند و ايجاد حجم، اشتها، گرما و هيجان مي‌كنند. مثال: (زرد، نارنجي، قرمز و بنفش قرمز و...)

رنگ‌هاي سرد

رنگ‌هايي هستند كه به دليل داشتن طول موج پايين‌تر ديرتر به چشم مي‌آيند و از حجم مي‌كاهند. ايجاد سرما و آرامش مي‌كنند. مثال: (آبي، سبز، بنفش آبي و...)

رنگ‌هاي دوگانه

رنگ‌هايي هستند مانند بنفش كه از تركيب يك رنگ سرد و يك رنگ گرم به وجود مي‌آيند. در صورتي كه مقدار رنگ گرم بيشتر باشد رنگ به دست آمده را جزء رنگ‌هاي گرم دسته‌بندي مي‌كنيم و در صورتي كه مقدار رنگ سرد بيشتر باشد، رنگ به دست آمده را جزء رنگ‌هاي سرد دسته‌بندي مي‌كنيم.

هارموني

به معناي هماهنگي مي‌باشد و براي ايجاد اين هماهنگي عواملي وجود دارد كه مي‌توان به بعضي از آنها اشاره كرد از جمله:

1ـ توناليته

2ـ كنتراست

3ـ داشتن يك عامل مشترك رنگ

     1ـ توناليته

به طيفي از يك رنگ گفته مي‌شود از روشن به تيره. مثال: (رنگ سبز روشن يا تيره)

     2ـ كنتراست

به تضاد در عين توازن مي‌گويند.

     ـ انواع كنتراست

الف) كنتراست روشن و تيره مثل: سياه و سفيد

 ب) كنتراست رنگ‌هاي گرم و سرد مثل: آبي و صورتي ـ نارنجي و سبز

 ج) كنتراست مكمل‌ها مثل:

1ـ آبي و نارنجي (غروب خورشيد در كنار دريا)

2ـ زرد و بنفش (گل بنفشه)

3ـ سبز و قرمز (گل سرخ)

 د) كنتراست وسعت: زماني‌كه مي‌خواهيم رنگ گرم و سرد را كنار هم استفاده كنيم، فضايي را كه به رنگ سرد اختصاص مي‌دهيم بايد بيشتر از فضايي باشد كه به رنگ گرم اختصاص داده‌ايم.

     3ـ داشتن يك عامل مشترك رنگ

به طور مثال در ميكاپ كامن كالر، رنگ آجري، نارنجي و كرم از عامل مشترك رنگي برخوردارند.

قانون 5 وضعيت رنگي

1ـ رنگ خالص

2ـ رنگ خالص + سفيد (رنگ روشن)

3ـ رنگ خالص + مشكي (رنگ تيره)

4ـ رنگ خالص + زرد (رنگ شفاف)

5ـ رنگ خالص + خاكستري (رنگ كدر)

رنگ سفيد: گرماي رنگ را مي‌گيرد و حجم‌دهندگي رنگ را از بين مي‌برد.

رنگ زرد: گرماي رنگ را زياد مي‌كند و كار را حجيم‌تر نشان مي‌دهد.

اگر سايه چشم غليظ بود رژلب 2 درجه روشن‌تر از رژگونه استفاده مي‌شود و در صورتي كه سايه چشم لايت بود رژلب 2 درجه تيره‌تر از رژگونه انتخاب مي‌شود. براي آن‌كه رنگ مناسب رژگونه و رژلب را تشخيص دهيم، مي‌توانيم از عوامل هارموني كمك بگيريم يا يكي از رنگ‌هاي سايه را به عنوان عامل مشترك رنگي در نظر بگيريم و رژگونه و رژب را در يك توناليته قرار دهيم و يا مي‌توانيم از قانون كنتراست‌ها براي پيدا كردن رنگ مناسب استفاده كنيم.

 چند قانون مهم

1)   مدل را هميشه به حالت نشسته روبه‌روي آينه قرار مي‌دهيم، زيرا در حالت خوابيده پوست صورت و عضلات به سمت عقب مي‌رود و بعد از اتمام كار و بلند شدن مدل عضلات صورت به جاي خود برمي‌گردد و سايه روشن صورت جابه‌جا مي‌شود.

2)   گريمور در صورت دست راست بودن سمت راست مدل قرار مي‌گيرد و برعكس.

3)   براي ايجاد حجم از رنگ‌هاي روشن و گرم و براي ايجاد فرورفتگي (عميق) از رنگ‌هاي تيره و سرد استفاده مي‌كنيم.

4)   جهت فيد تير‌گي‌ها و روشني‌ها: در صورتي كه بخواهيم قسمتي از صورت را كوچك‌تر نماييم تيرگي‌ها را به سمت داخل صورت و در صورتي كه بخواهيم ايجاد حجم نماييم روشني‌ها را به سمت بيرون فيد مي‌كنيم.

5)   خط‌هاي عمودي، صورت را كشيده‌تر مي‌كند و خط‌هاي افقي صورت را پهن‌تر مي‌كند و خطوط زاويه‌دار، صورت را خشن‌تر و خطوط منحني، صورت را بشاش‌تر و تپل‌تر مي‌كند.

6)   براي از بين بردن برجستگي، با خود برجستگي كاري نداريم، فقط دو طرف برجستگي را از روشني استفاده مي‌كنيم.

7)   انتخاب رنگ فن: با توجه به پيگمنت‌هاي صورت يا گردن مي‌باشد.

روش ساخت تيرگي و روشني‌ها در گريماس

     ـ روش ساخت روشني

بعد از زدن فن از پالت كرم ميكاپ رنگ PF يا GO را كه فاقد رنگ‌دانه است را با رنگ زرد و قرمز كه مقدار زرد آن بيشتر باشد تركيب كرده رنگ به دست آمده روشني مورد نظر مي‌باشد.

     ـ روش ساخت تيرگي

ـ در اين روش مقداري از كرم ميكاپ D8 را كنار بيني تست مي‌كنيم تا تن رنگي آن مشخص گردد تا بتوانيم مكمل اين رنگ را روي پوست شخص خنثي نماييم.

ـ روش سينمايي: متعاقباً در كلاس مدرسي آموزش داده مي‌شود.

حفره‌هاي چهره

حفره‌هاي چهره عبارتند از:

…  حفره‌هاي كاسه‌ي چشم

…  حفره‌هاي بيني

…  حفره‌ دهان

 انواع فن‌هاي گريماس

فن‌هاي گريماس به 6 دسته تقسيم مي‌شوند:

انواع فن‌هاي گريماس

فونديشن

كرم ميكاپ

كيك ميكاپ

كاموفلاژ

كاركشن

كاور كرم

ـ منــاسب پوست‌هاي مسن و چرب

 

ـ منــاسب استفاده روزانه

 

ـ داراي ضد آفتاب

ـ منــاسب پوست‌هاي خشك و نرمال

 

ـ مــناسب زيرساز سايه

 

ـ ساخــت هايلات‌هاي صورت

 

ـ تركيب با رژلب

ـ منــاسب پوست‌هاي چرب و نرمال

 

ـ با پد نم‌دار استفاده شود.

ـ پوشش‌دهنـــده فوق‌العاده قوي

 

ـ منـاسب پوشش جاي جوش، تاتو، خال‌كوبي، ماه‌گرفتگي و...

 

ـ منـاسب زيرساز سايه

 

ـ با كرم ميكاپ يا الكل سفيد، نرم مي‌شود.

ـ تصحيح‌كننده قوي

 

ـ مناسب پوشش ماه‌گرفتگي، تاتو، خال‌كوبي و...

ـ پوشش لطيف و ابريشمي

 

ـ منــــاسب پوست‌هاي حساس، خشك و نرمال با پوشش بالا

نوع فيكساتور

كامپكت پادر

كامپكت پادر

فيكسينگ پادر

يا

كالر پادر مات

كامپكت پادر

فيكسينگ پادر

يا

 كالر پادر مات

كامپكت پادر

انواع رنگ‌بندي فن‌ها در گريماس

     ـ گروه ا : هزارها

با داشتن پيگمنت‌هاي فوق‌العاده قوي گرم، مناسب براي گريم تأتر ـ TV ـ Photo مي‌باشد. به طور مثال:

تن صورتي

Þ

1107

1006

 

 

 

تن نارنجي

Þ

1125

1015

1027

 

 

 

تن قرمز

Þ

1002

1033

     ـ گروه 2 : W

اين گروه پيگمنت صورتي دارد كه مناسب سفيدپوست‌ها مي‌باشد.

W1 - W2 - W3 - W4 - W5 - W6 - W7

     ـ گروه 3 : G

اين گروه يك گروه طبيعي مي‌باشد كه پيگمنت‌هاي آن خنثي است و مناسب آفتاب‌سوخته‌ها مي‌باشد.

G0 - G1 - G3 - G4

     ـ گروه 4 : B

اين گروه پگمنت‌هاي بژ دارد و مناسب سبزه‌ روها مي‌باشد.

B1 - B2 - B3 - B4 - B5 - B6

     ـ گروه 5 : J

اين گروه پگمنت‌هاي زيتوني و طلايي دارد و مناسب گندمگون‌ها مي‌باشد.

J1 - J3 - J5 - J7

     ـ گروه 6 : PF

اين شماره آستر گچي مي‌باشد كه براي روشن‌تر كردن پوست تا 3 درجه مناسب مي‌باشد.

     ـ تك شماره‌ها

LE ¬  فن برنز

IV5 ¬  نخودي رنگ

N2 ¬  Negro

D8 و D12 ¬  (تيره) Dark

OA ¬  مناسب براي تركيب با رژلب

 معرفي پاك‌كننده‌ها و ترميم‌كننده‌ها

ميكاپ ريمور

مولتي‌ريمور

كليزينگ لوسيون

كليزينگ ميلك

آندر ميكاپ

اسكين كرم

 

مناسب پوست‌هاي خشك

 

مدت مكث آن 10 دقيقه مي‌باشد.

 

آب‌رسان مناسب همه‌ي پوست‌ها است.

 

آب‌رسان پوست مدت مكث آن 2 دقيقه مي‌باشد.

 

آبي رنگ و دو فاز است قبل از استفاده تكان دهيد.

 

 

مناسب همه‌ي پوست‌ها است.

 

تنظيم‌كننده‌ي pH پوست است.

 

زرد رنگ است.

 

مناسب پوست‌هاي چرب است.

 

مدت مكث ندارد.

 

سفيد رنگ مي‌باشد.

 

كرم زيرساز آرايش است.

 

مدت مكث آن 10 دقيقه مي‌باشد.

 

مناسب زيرساز كيك ميكاپ

 

كرم مغذي و بازسازي‌كننده پوست است.

 

مناسب براي كرم شب

 

ترتيب استفاده از پاك‌كننده‌ها

انواع پوست

ميكاپ ريمور

مولتي‌ريمور

كليزينگ لوسيون

كليزينگ ميلك

آندر ميكاپ

پوست خشك

1

2

3

ـ

4

پوست نرمال

ـ

1

2

ـ

3

پوست چرب

ـ

2

3

1

4

 مراحل كار عروس

 1. پاك‌سازي پوست
 2. آيبروپلاستيك و ليفتينگ (در صورت نياز)
 3. سايه‌‌هاي چشم ـ برش سايه
 4. فن صورت
 5. گريم صورت
 6. فيكس صورت
 7. رژگونه
 8. رژلب
 9. فيكس نهايي
 10. در صورت تمايل، ديزاين مناسب ميكاپ (گلوس ـ تيپ كرم ـ تندلاك ـ پلي‌گليتر ـ كالر براق و...)

متعادل‌سازي چشم

چشم نرمال چشم بادامي شكل است كه از سه قسمت تشكيل شده است. پلك، خط سوم، پيله.

خط سوم تيره‌ترين قسمت چشم مي‌باشد و پلك و پيله را از هم تفكيك مي‌نمايند و فضاي پلك و پيله به نسبت 1 به 2 است، انواع چشم‌ها بدين شكل مي‌باشد:

كشيده، ريز، درشت، برجسته (تلسكوپي)، افتاده، گنجشكي و...

با توجه به سايه‌روشن چشم و قوانين حاكم چشم‌هاي مختلف را مي‌توان به چشم نرمال نزديك كرد. در صورتي كه بخواهيم چشم كشيده را به چشم نرمال نزديك نماييم داخل چشم را از رنگ روشن استفاده مي‌كنيم.

     ـ محل قرار گرفتن تيرگي و روشني در چشم نرمال

ـ گوشه داخلي چشم و زير ابرو: محل قرار گرفتن روشني

ـ تخم چشم: محل قرار گرفتن رنگ كدر

ـ گوشه خارجي چشم: محل قرار گرفتن تيرگي چشم

فاصله بين دو چشم بايد يك چشم باشد در صورتي كه اين فاصله كمتر از يك چشم بود بايد در گوشه‌هاي داخلي چشم از رنگ‌هاي روشن و گرم استفاده كنيم و خط چشم‌ها در گوشه داخلي به هم نچسبند و در صورتي كه فاصله چشم‌ها از هم دور بود از رنگ‌هاي كدر و خط چشم‌هاي به هم چسبيده در گوشه داخلي چشم استفاده مي‌نماييم.

 تكنيك‌هاي سايه‌هاي گريماس

     1ـ تكنيك 5 وضعيت رنگي (سايه نيمه‌اسموكي)

اين تكنيك بسيار مهم بوده و به اين علت ابتدا آموزش داده مي‌شود چون مي‌توان به وسيله اين قانون تمامي اشكالات و معايب چشم را در تمامي سايه‌ها پوشاند اين سايه به وسيله 1 رنگ كه مورد دلخواه شما مي‌باشد زده مي‌شود و اين سايه در 5 وضعيت رنگي كه در 4 نقطه از چشم قرار مي‌گيرد فرم چشم را متعادل مي‌كند.

     2ـ تكنيك متعادل‌سازي چشم (خطي)

چشم از سه قسمت پلك، خط سوم و پيله تشكيل شده است و سايه خطي سايه‌اي مي‌باشد كه پلك را از پيله جدا مي‌كند و توانايي اين را دارد كه در چشم‌هاي ژاپني كه پلك و پيله‌ي به هم چسبيده دارند، خط سوم ايجاد نمايد و اين بخش‌ها را تفكيك كند، اين خط سوم مصنوعي با تكنيك خاص خود در جايگاه‌هاي معيني كشيده مي‌شود كه به وضوح در كلاس‌ها به صورت عملي انجام خواهد شد.

     3ـ تكنيك برش

اين تكنيك زماني انجام مي‌شود كه شما بعد از زدن هر سايه‌اي بخواهيد فرم چشم را تغيير دهيد، برش‌ها به چند دسته تقسيم مي‌شود:

1)   شعاعي

2)   زيرچشم

3)   طرح‌دار

     1) برش شعاعي: زماني انجام مي‌شود كه مي‌خواهيم چشم را درشت‌تر نشان دهيم.

    2) برش زير چشم: بعد از پايان سايه‌كاري چشم براي ايجاد خطاي ديد و رفع افتادگي چشم به سه روش مي‌توان عمل كرد.

ـ صاف

ـ اريب

ـ قوس‌دار

    3) برش طرح‌دار: به وسيله كرم ميكاپ و كاموفلاژ بعد از اتمام كار سايه مي‌توان طرح مورد نظر را اجرا نمود.

     4ـ تكنيك ريز و درشت كردن چشم

اين تكنيك برگرفته از گريم سينمايي آقايان مي‌باشد و چون چشم نيز جزء نقاط معكوس است تيرگي زير چشم مؤثرتر از خط مشكي مي‌باشد.

براي درشت كردن چشم از مواد Blue Baby استفاده مي‌شود و مداد مشكي داخل چشم براي ريز كردن چشم‌هاي درشت استفاده مي‌شود.

انواع زيرساز سايه‌ها

     ـ زيرساز چيست؟

براي ثابت، ماندگار و زيباتر نشان دادن سايه‌ها احتياج به زمينه‌اي داريم كه سايه‌ها را به روي خود به خوبي نگه دارد كه براساس فرم سايه‌هاي مختلف اين زيرسازها نيز تغيير پيدا مي‌كند.

1ـ كاموفلاژ

 

زماني كه مي‌خواهيم سايه‌هايمان ضدآب باشند.

2ـ كرم ميكاپ

 

زماني كه مي‌خواهيم سايه‌هايمان رنگي‌تر و سبك‌تر باشد.

3ـ كيك ميكاپ

 

زماني كه مي‌خواهيم تكنيك لايت سبك باشد.

4ـ واتر ميكاپ و مات

 

زماني كه مي‌خواهيم سايه‌هايمان سبك باشند.

5ـ پرل واتر ميكاپ

 

زماني كه مي‌خواهيم سايه‌هايمان بسيار براق باشند.

انواع زيرساز سايه‌هاي تركيبي

زيرسازهاي ذكر شده در بالا را مي‌توان براي نتيجه بهتر با هم تركيب نمود.

1ـ كاموفلاژ + مداد

2ـ كاموفلاژ + كرم ميكاپ رنگي

3ـ كاموفلاژ + كالر پودر 7 و 8

4ـ كاموفلاژ + واتر ميكاپ مات

5ـ كاموفلاژ + پرل واتر ميكاپ

متعادل‌سازي ابرو

ـ سر ابرو 4 گوش با فاصله از چشم نشان‌دهنده شخصيتي با انرژي، با اراده و جدي

ـ سر ابرو گرد با قوس كماني نشان‌دهنده شخصيتي با انرژي، ساكت، آرام، خوش‌جنس و بردبار

ـ ابرو افتاده با سر پهن معرف شخصيت پر انرژي و پر جوش و خروش

ـ ابروي كوتاه معرف شخصيتي مغرور، باهوش و فعال و كنجكاو

ـ ابرو افتاده رو به پايين معرف شخصيتي حسابگر

     ـ رنگ ابرو

رنگ چشم + مشكي: رنگ خط چشم

رنگ ابرو: 2 درجه روشن‌تر از رنگ خط چشم

طرز كشيدن ابرو

متعادل‌سازي پيشاني و شقيقه (طبق قانون پنجره)

طول پيشاني بايد با يك‌سوم طول صورت برابر باشد.

براي كوتاه كردن طول پيشاني تيرگي را از رستن‌گاه كشيده و آن را به داخل فيد مي‌كنيم.

براي بلند كردن طول پيشاني روشني را از فاصله 2 سانتي‌متري رستن‌گاه موها كشيده و آن را به بالا فيد مي‌كنيم.

نكته) براي افرادي كه برجستگي و فرو رفتگي پيشاني دارند بايد داخل فرو رفتگي‌ها را روشني زده و روي برجستگي‌ها را تيرگي بزنيم، براي پيشاني‌هاي تخت از 1 سانتي‌متري بالاي ابرو روشني زده و به بالا فيد مي‌كنيم.

طبق قانون ونوس در عرض صورت بايد 5 چشم جاي بگيرد يعني هر شقيقه بايد جاي 1 چشم باشد. شقيقه‌ها مانند 1 دايره مي‌باشند براي تصحيح شقيقه دو نيم‌دايره فرضي استفاده مي‌كنيم.

ـ نيم‌دايره‌اي كه سمت رستن‌گاه است جاي تيرگي مي‌باشد.

ـ نيم‌دايره‌اي كه سمت ابروان است جاي روشني مي‌باشد.

نيم‌دايره داخلي از سمت رستن‌گاه جاي تيرگي است و به داخل فيد مي‌شود تا شقيقه را كوچك كند.

نيم‌دايره‌اي كه روشن است از سمت ابروان كشيده مي‌شود و به بيرون فيد مي‌شود و شقيقه را بزرگ‌تر مي‌كند. (با توجه به قانون پنجره)

فرم كشيده شدن شقيقه در شخصيت‌سازي مؤثر است. (زاويه‌دار ـ گرد)

متعادل‌سازي انواع گونه‌ها

     1ـ گريم صورت‌هاي لاغر و كشيده و فاقد گونه (تخت)

تيرگي را از زير استخوان گونه زماني كه مدل مي‌خندد به شكل نيم‌دايره كشيده و آن را به بالا فيد مي‌كنيم. فرم تيرگي به شكلي منحني مي‌باشد. روشني را نيز به همان شكل روي استخوان گونه كشيده و به دو طرف فيد مي‌كنيم و ته رنگ روشني را زير تيرگي گونه كشيده و آن را به پايين فيد مي‌كنيم. (ايجاد كنتراست)

براي ايجاد كنتراست بيشتر در گونه مي‌توان از رنگ زرد روي استخوان گونه استفاده نمود.

     2ـ گريم لاغرسازي جهت صورت‌هاي پر

تيرگي را زير استخوان گونه كشيده تا در امتداد ابرو سپس قلم‌مو را تا كنار لب قوس مي‌دهيم، قسمت اول را به بالا فيد مي‌كنيم و قسمت دوم را تا كنار لب به دو طرف فيد مي‌نماييم. روشني را نيز به همان شكل روي استخوان گونه كشيده مي‌شود و به دو طرف فيد مي‌نماييم. ته رنگ روشني نيز زير تيرگي به شكل C و به سمت گوش كشيده و به بيرون فيد مي‌شود.

     3ـ گريم صورت‌هاي نرمال

تيرگي را زير استخوان گونه به شكل (ر) زده و آن را به بالا فيد مي‌كنيم و روشني نيز به همان شكل كشيده و به دو طرف فيد مي‌كنيم و ته رنگ روشني را زير تيرگي گونه زده و آن را به پايين فيد مي‌كنيم.

     4ـ گريم صورت‌هاي لوزي، گونه‌هاي برجسته

افرادي كه صورت‌هاي لوزي دارند، تيرگي را به شكل (د) روي برجستگي گونه از سمت رستن‌گاه كشيده و به داخل فيد مي‌كنيم و داخل شقيقه و زير گونه را از روشني استفاده مي‌نماييم (با توجه به قانون گريم معكوس و رژگونه را از رنگ‌هاي سرد مانند صورتي‌هاي چرك در پالت Rz استفاده مي‌نماييم.

متعادل‌سازي بيني

در تصحيح انواع بيني بهتر است تصحيح اجزاي بيني را بيشتر بدانيم تا كاربردي‌تر عمل كنيم. بيني تنها عضو عمودي چهره است و تأثير بيشتري در متعادل‌سازي و شخصيت‌سازي، در گريم بيني بسيار دقت بايد كرد.

طبق قاعده ونوس طول بيني بايد با شصت يا طول گوش و يا با يك‌سوم طول صورت برابر باشد و عرض بيني با طول چشم برابري كند.

     ـ طول بيني

Å براي كوتاه كردن طول بيني تيرگي را از نقطه‌اي موازي گوشه چشم شروع كرده و آن را به بيرون فيد كنيم.

Å براي بلند كردن طول بيني تيرگي را از زير ابروها كشيده و آن را به بيرون فيد مي‌كنيم و در هر دو حالت بعد از تيرگي كنار بيني، حتماً روشني را به شكل درست اعمال مي‌كنيم.

     ـ عرض بيني

ü  براي كوچك كردن عرض بيني تيرگي را پشت پره بيني كشيده و آن را به داخل فيد مي‌كنيم و روشني را زير پره مي‌كشيم.

ü  براي بزرگ و واضح كردن عرض بيني تيرگي را پشت پره بيني كشيده و آن را به بيرون فيد مي‌كنيم و روشني را بر روي پره بيني مي‌كشيم.

     ـ ارتفاع بيني

گريم زير بيني استثناء مي‌باشد، چون زير بيني سايه دارد. (جزء نقاط معكوس مي‌باشد)

ـ براي كوتاه و سربالا كردن از روشني استفاده مي‌كنيم. (بايد جاي بيني درست باشد)

ـ براي بلند و افتاده نشان دادن بيني زير آن را تيرگي مي‌زنيم.

     ـ حفره‌هاي بيني

براي كوچك كردن حفره‌هاي بيني داخل آن را روشني مي‌زنيم و براي بزرگ كردن آن از تيرگي استفاده مي‌نماييم. (گريم معكوس) ولي چون تيرگي داخل حفره بيني تيره‌تر از قسمت‌هاي ديگر است. طبق 5 وضعيت رنگي داخلي تيرگي مشكي يا خاكستري مي‌زنيم. (حفره بيني طبيعي تاريك و مشكي است)

     ـ قوز بيني

بالا و پايين قوز را روشني مي‌زنيم و روي سطح برجستگي را روشني و تيرگي نمي‌زنيم و اجازه مي‌دهيم فن صورت باقي‌بماند. (حتماً رله‌گيري مي‌كنيم.)

 

     ـ نوك بيني

تيرگي قسمت سر بيني نرمال به شكل U مي‌باشد و با توجه به فرم‌هاي مختلف از جمله بيني‌هاي عقابي، گرد، مستطيل و... فرم U را مي‌توان به شكل V يا U و... كشيده و به جهت مؤثر فيد كرد.

     ـ سطح بيني

روشني سطح بيني با توجه به فرم كلي آن زده مي‌شود، مي‌توانيم از روش ذوزنقه‌هاي معكوس استفاده كنيم.

     ـ بيني‌هاي دفرمه

ابتدا روي سطح بيني را روشني صاف كشيده و قسمتي از بيني را كه فرو رفته‌تر است روشني زده و قسمتي را كه برجسته‌تر است تيرگي مي‌زنيم، جلو آينه با دقت بيني را متقارن در مي‌آوريم با توجه به موارد ذكر شده قبل حتماً بايد روشني بدون توجه به كج بودن بيني در جاي درست زده شود و هر قسمت نسبت به فرم خود از تيرگي و روشني برخوردار مي‌گردد.

نكته) گريم بيني را از قسمتي شروع مي‌كنيم كه ايراد بيني در آن قسمت واضح‌تر است.

شناسايي اصول برقراري تناسب در انواع بيني (پهن، دراز، خيلي باريك، نامتقارن، كج، ترمپتي، قوزدار، بيش از حد كوتاه)

     1ـ بيني ايده‌آل

طولي برابر با يك گوش و قاعده‌اي برابر با يك چشم دارد براي اصلاح انواع بيني از خطوط موازي و تيره، كوتاه و بلند بهره گرفته، حد فاصل آن را روشني مي‌دهيم.

      2ـ بيني پهن

دو خط عمود و موازي را روي بيني ترسيم يا تجسم مي‌كنيم، بعد كنار خط‌ها با فن دو درجه تيره‌تر از رنگ زمينه پهني بيني را مي‌پوشانيم. همين‌طور زير بيني و نوك آن را بين دو خط را با فن دو درجه روشن‌تر از رنگ زمينه روشن مي‌كنيم.

      3ـ بيني دراز

دو خط عمود و موازي كوتاه روي بيني ترسيم و با فن تيره مي‌كنيم و اطراف خطوط را با فن روشن پر مي‌كنيم و انتهاي بيني و پره‌هاي آن را هم تيره مي‌كنيم.

     4ـ بيني خيلي باريك

كافي است روي بيني و اطراف آن را به طور گسترده با رنگ دو درجه روشن‌تر از رنگ زمينه چهره روشن كنيد.

      5ـ بيني قسمت بالا باريك و قسمت پايين پهن (ترمپتي)

اطراف پايين بيني روي پره‌ها را با فن تيره دو خط كشيده هاشور بزنيد. هاشورها را تبديل به سايه روي پره‌ها را محو كنيد. روي بيني را با رنگ دو درجه روشن‌تر از زمينه چهره روشن كنيد.

      6ـ بيني منحرف و كج

دو خط عمودي و موازي برعكس مسير انحراف بيني مي‌كشيم يا اين‌كه با فن روشن روي بيني را كشيده، محل فرو رفته را روشن و محل برآمده را تيره مي‌سازيم.

      7ـ بيني قوزدار

تقريباً مانند بيني پهن عمل مي‌كنيم. در روي قوز فن زمينه و قسمت فرو رفته، بالا و پايين قوز را روشن و در هم محو مي‌كنيم.

لازم به ذكر است كه هدف از كركسيون فرم دادن به چهره و نزديك كردن آن به بيضي است و هدف ديگر برقراري تعادل مابين فرم چهره و اعضاي آن است.

      8ـ بيني بيش از حد كوتاه

 بيني بيش از حد كوتاه تماماً مثل بيني پهن عمل كرده به ترتيبي كه با رنگ دو درجه تيره‌تر از رنگ زمينه دو خط موازي با فاصله‌ي كم از بالاي سر ابرو و تا زير نوك بيني امتداد مي‌دهيم بين اين دو خط را با يك فن روشني مي‌دهيم فاصله‌ي بين ابروها را كم كرده سر ابروها را به حالت چهارگوش برمي‌داريم تا بيني بلندتر به نظر بيايد.

 متعادل‌سازي لب

لب لب پاييني بايد محاط بر لب بالايي باشد تا چهره را جوان و شاداب نشان دهد. لب بالايي باريك‌تر از لب پاييني است. براي كوچك كردن و بزرگ كردن لب، خارج ياداخل خط نمي‌كشيم با توجه به قانون رنگ‌ها و ايجاد حجم عمل مي‌كنيم. توجه به تيرگي و روشني اطراف لب بسيار مهم است زيرا مي‌توان با سايه‌روشن‌ها لب را درشت‌تر يا كوچك‌تر نمود.

مهم است كه بدانيم فرم لب در شخصيت‌سازي بسيار مهم است. هرگز قله لب را به فرم 8 نكشيد.

نكته) رنگ زرد در لب‌ها ايجاد حجم مي‌كند.

نكته) رنگ مشكي حجم زيادي لب‌ها را مي‌گيرد.

روش فيكس كردن رژلب

ابتدا با قلم‌موي آغشته به كليزينگ لوسيون و آي‌شد و رژ و يا مدادها رنگ دلخواه خط لب و زيرسازي رژلب را كشيده سپس از رژلب استفاده مي‌كنيم، با يك دستمال كاغذي اضافه مواد را گرفته روي لب را پودر فيس مي‌زنيم، بعد از ده دقيقه پودر را برداشته و روي لب‌ها از گلوس استفاده مي‌نماييم.

نكته) كيك ميكاپ به عنوان زيرساز، باعث دوام رژلب مي‌شود.

فرمول ساخت رژلب

1)   رژلب‌هاي كالباسي: ليپ‌استيك (زرشكي، آجري، نارنجي، قرمز) + 1027 كرم ميكاپ

2)   رژلب‌هاي صورتي چرك: ليپ‌استيك (صورتي، سرخابي و...) + 0A كرم ميكاپ

3)   رژلب‌هاي شاين: هر رنگ دلخواه + ليپ‌استيك صدفي

براي لب‌هاي بسيار خشك مي‌توان قبل از كار از Base استفاده كرد.

براي حجم‌سازي از گلوس Gloss و براي لطافت لب، ليپ‌استيك را با كرم ميكاپ مي‌توان تركيب نمود.

متعادل‌سازي فك و چانه

طبق قاعده ونوس فك و چانه بايد با يك‌سوم طول صورت برابر باشد.

تأثير تيرگي و روشني در فك زماني اتفاق مي‌افتد كه جاي تيرگي درست زير فك (به علت حركت فك) باشد و به جهت فيد توجه كامل نماييم.

اگر فردي فك و چانه‌اش هر دو بلند و كشيده بود براي كوتاه‌تر كردن آن تيرگي را زير استخوان فك كشيده تا روي چانه حركت مي‌كنيم و آن را به بالا و داخل فيد مي‌كنيم.

 واضح كردن فك و چانه

اگر فردي فك و چانه‌اش هر دو كوتاه بود، يرگي زير استخوان فك كشيده تا زير چانه حركت مي‌كنيم و آن را به پايين فيد مي‌كنيم و روي استخوان فك و چانه را روشن مي‌زنيم و آن را به دو طرف فيد مي‌كنيم.

نكته) اگر فردي چانه‌اش تيز بود تيرگي را فقط زير چانه كشيده و آن را به بالا فيد مي‌كنيم و دو طرف تيرگي را از روشني استفاده مي‌نماييم و به بيرون فيد مي‌كنيم.

چانه‌هاي مربع: در اين نوع چانه‌ها فرم U شكل چانه را زده و دو طرف آن را تيره مي‌كنيم و به داخل فيد مي‌نماييم براي گريم چانه به نكات ديگري نيز مي‌توان توجه نمود.

نكته) اگر فردي چانه‌اش نرمال بود ولي فك آن بزرگ و زاويه‌دار بود تيرگي را به شكل منحني زير استخوان فك كشيده آن را به بالا فيد مي‌كنيم.

تأثير تيرگي‌ها و روشني‌ها در فرم چانه‌هاي تخت، چال‌دار و... قابل بررسي مي‌باشد.

غبغب

چون سايه زير چانه تيره‌تر از قسمت‌هاي ديگر است براي تأثير بيشتر گريم رنگ تيرگي را با خاكستري تركيب مي‌كنيم. وقتي مدل بالا نگاه مي‌كند تيرگي را به شكل 8 كشيده و آن را به پايين فيد مي‌كنيم.

 نكته 1:

به هيچ عنوان از سايه‌هاي براق روي ايبرو پلاستيك استفاده نمي‌نمائيم

نكته 2:

تنها ماده براقي كه ايبروپلاستيك استفاده مي‌شود، پلي گليترها هستند كه به وسيله چسب استاپل پاستا كه مات است روي ايبروپلاستيك مي‌توان استفاده كرد.و

نكته 3:

به هيچ عنوان موهاي ابرو را خيلي كوتاه نمي‌كنيم

ليفتينگ

به عمل كشش عضلات در صورت ليفتينگ مي‌گوئيم. اين روش به وسيله بندينك كه با تور ليفتينگ و روبان ساخته مي‌شود انجام مي‌گردد ولي بايد مراقب باشيم شخصيت افراد را تغيير ندهيم. تور ليفتينگ را به شكل مستطيل 2×1 مي‌بريم و طول مستطيل بايد از سمتي باشد كه نور كمتركش مي‌ايد، روبان را همرنگ مو در نظر گرفته و هنگام دوخت اين روبان به تور دقت لازم را به عمل مي‌‌آوريم. از 2 تا 8 ليفتينگ در صورت مي‌توانيم استفاده نمائيم. براي پيدا كردن محل مناسب ليفتينگ ابتدا جاي مناسب براي ليفتينگ را بال الكل سفيد به خوبي تميز مي‌نمائيم سپس از چسب متيكس اكسترا روي پوست زده و خامي چسب را با دست مي‌گيريم تور را روي چسب قرار مي‌دهيم. سپس انتهاي تور جائيكه به روبان متصل است را برگردانده و از چسب لاتكس پشت روبان مي‌زنيم. روبان را به پوست سر چسبانده و تور اطراف روبان را با چسب لاتكس پوشش مي‌دهيم. با ته قلم به صورت غلطكي روي تور كاركرده و بعد از مدت مكث لازم روبان‌ها را كشيده و در پشت سر گره مي‌زنيم.

آيبروپلاستيك

ابتدا محل مورد نظر را به وسيله الكل سفيد پاك كرده سپس موم را به وسيله طرف نوك تيز اسپاچولا برداشته و با گرماي دست آن را نرم مي‌كنيم. يك بار موم را خلاف جهت موها كشيده تا زير موها آغشته شود. سپس موها را در جهت خواب ابرو كنار هم روي پوست مي‌چسبانيم. اطراف موهاي ابرو را يعني جائيكه موم روي پوست آمده به وسله گوش پاك كن و كليزينگ كرم تميز مي‌نمائيم، با پد هيدروخشك چندضربه مي‌زنيم و چربي آن را مي‌گيريم. به وسيله كاموفلاژ گروه B ( كه آن را روي دست نرم كرده‌ايم) و پد لاتكس به حالت ضربه‌اي و سپس غلتكي روي موم استفاده مي‌نمائيم. در ادامه از يك ميكاپ گروه B با پد هيدرو (با رطوبت مناسب) روي كاموفلاژ به حالت ضربه‌اي كار مي‌كنيم.

 اصول انجام انواع آرايش فانتزي (بالماسكه)

اين نوع بيشتر مورد توجه قشر نوجوانان به خصوص كودكان قرار مي‌گيرد. رسم طرحي كه بيان‌گر موجود يا گياهي خاص باشد. در اين روش براساس نوع طرحي كه انتخاب مي‌شود، كار اجرا مي‌گردد كه به شرح زير مي‌باشد: مي‌توانيم از پالت كاموفلاژ و يا واترمكاپ يا پرل واترمكاپ و تندلاك‌ها استفاده كنيم.

     1ـ آرايش گل

اين نوع آرايش براي خانم‌هاي جوان با چشم‌هاي زيبا كه گونه‌هاي مناسب براي نقاشي دارند، توصيه مي‌شود. در آرايش گل فن زمينه روشن، رنگ مو و ابرو خنثي است و ترجيحاً آرايش موها ساده است و از برجسته و پف‌دار كردن مو استفاده نمي‌شود.

در اين نوع آرايش حتماً بايد آرايش موها بسيار ساده باشد، آرايش بايد فقط در پايه آرايش باشد.

چشم‌ها بايد بسيار زيبا آرايش شوند و سايه چشم‌ها هارموني كامل با گل داشته باشد. به وسيله مدادهاي آرايشي ساقه گل را مي‌كشيم و چندين برگ به روي آن اضافه مي‌كنيم و به وسيله استامپ‌هاي مختلف، رنگ‌آميزي مي‌كنيم. رنگ رژلب و رژگونه در قسمت ديگر صورت بايد هارموني كامل با گل داشته باشد.

براي زيباتر شدن اين نوع آرايش مي‌توانيم از گل‌هاي طبيعي براي زينت موهاي سر استفاده كنيم.

     2ـ ماسك گربه

يك ماسك فوق‌العاده و سرگرم‌كننده براي كوچك‌ترها و بزرگ‌ترها، شخصيتي خشن و دوست‌داشتني، ابتدا روي ناحيه بيني، ابروها و پيشاني را با فن قهوه‌اي نارنجي و سپس كيك مكاپ قهوه‌ايي نارنجي مي‌پوشانيم سپس با فن  و بعد كيك مكاپ مشكي قاعده بيني روي لب بالا و گوشه داخلي و خارجي چشم‌ها را كشيده با رنگ سفيد و مشكي واتر روي ابروها و دور دهان را فرم مي‌دهيم.

     3ـ ماسك خرگوش

اين ماسك پر اثر را مي‌توان به راحتي گريم كرد:

از ست گريم، (كاموفلاژ سفيد يا واترمكاپ سفيد) سفيد را برمي‌داريم و صورت را سفيد و لب پايين و گوش‌ها را قهوه‌اي مي‌كنيم.

نوك بيني و لب‌ها را مشكي مي‌كنيم. لب‌هاي بالايي فقط با كمي قرمز رنگ مي‌شود. روي لب‌هاي پاييني براي نشان دادن دندان‌هاي اصلي خرگوش، كمي سفيد مي‌زنيم. در خاتمه تمام ماسك را با پودر خشك ثابت مي‌كنيم. يك تكه مقواي قهواي را كه به صورت صحيح بريده شده به جاي گوش‌ها قرار مي‌دهيم و آن‌گاه ماسك را با رنگ سفيد رنگ مي‌كنيم.

      4ـ ماسك پروانه

اين ماسك خيالي به صورت، يك حالت فشرده مي‌دهد.

اين كار با گريم انجام مي‌شود رنگ‌آميزي با رنگ‌هاي براق و پالت مخصوص انجام مي‌شود. با قلم‌مو خط‌هاي دور طرح را سياه مي‌كنيم (مي‌توانيم از تند لاك‌ها يا تركيب كليزينگ و سياه‌ي مشكي استفاده كرد) و با رنگ‌هاي تكي آنها را پر مي‌كنيم و سپس بقيه صورت گريم مي‌شود. اين ماسك، پودر زده نمي‌شود تا براقي آن پوشيده نشود و به همين دليل مي‌گذاريم رنگ‌ها خشك شوند سپس با يك دستمال نرم روي قسمت‌هاي گريم شده مي‌كشيم. با استفاده از سايه‌هاي واتر با رنگ‌هاي متنوع داخل بال‌هاي پروانه را رنگ‌آميزي كرده و از پودر فيكس صدفي كه متناسب با رنگ‌بندي است استفاده مي‌كنيم.

 مخصوص همه‌ي چشم‌ها

1) سايه نيمه اسموكي

 2) سايه اسموكي يا تخم‌مرغي

 3) سايه شنل

 4) سايه چشم ريز

 5) سايه خطي

 نكاتي مهم در ارتباط با كاربرد محصولات گريماس

     ـ كار با فن‌ها و سايه‌ها

×  اگر چشم مدل ما گود بود كمي از كرم ميكاپ زرد يا نارنجي استفاده مي‌كنيم.

×  براي پشت چشم چروك و يا نازك، كاموفلاژ را حذف مي‌كنيم.

×  اگر چشم مدل پف‌دار بود، روي خط پف را با سايه 884 يا 564 هاله مي‌اندازيم.

×  براي از بين بردن رنگ زرد پوست مي‌توانيم از كرم ميكاپ 1027 استفاده كنيم.

×  كالد پودر، پودر فيكسي است كه مي‌توانيم تن ميكاپ را با آن عوض كنيم.

×  اگر پوست مدل ما بيش از حد خشك بود ابتدا از ميكاپ ريمور استفاده مي‌كنيم.

×  اگر پوست مدل خيلي چرب بود مي‌توانيم پوست را با مخلوط آب و الكل و پنبه تميز كنيم و بعد از كليزينگ استفاده كنيم.

×  رنگ خاكستري در گريم يك رنگ مرده و چرك محسوب مي‌شود و براي ايجاد گودي بيشتر و هم‌چنين براي چشمان فيليپيني و يا صورت‌هاي درشت كاربرد دارد.

×  كامپكت‌ها پوست را مخملي مي‌كنند.

×  استفاده از كليزينگ براي سايه‌ها و خط چشم ماندگاري را بيشتر مي‌كند.

×  هميشه متضاد رنگ ابرو هاشور مي‌زنيم يعني اگر ابرو قهوه‌اي بود از تند لاك طلايي و اگر ابرو روشن بود، تند لاك قهوه‌اي مي‌زنيم.

×  پوست‌هايي كه تن قرمزي دارند مي‌توانيم از فن‌هاي گروه G استفاده كنيم.

×  پوست‌هايي كه سبزه تند هستند مي‌توانيم از فن‌هاي گروه B كه زردي دارد استفاده كنيم.